Dirençli kronik spontan ürtikerli hastalarda nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı ve bunların omalizumab tedavisi ile değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil-to-lymphocyte ratio, platelet-to-lymphocyte ratio in resistant chronic spontaneous urticaria patients and changes in these ratios after omalizumab treatment
  1. Tez No: 622841
  2. Yazar: ŞENSU TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA PELİN KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kronik spontan ürtiker (KSÜ) altı haftadan uzun süren, sistemik enflamatuvar bir hastalıktır. Nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve trombosit lenfosit oranı (TLO), sistemik enflamasyonla giden pek çok hastalıkta son yıllarda çalışılan enflamatuvar belirteçlerdir. KSÜ'li hastalarda NLO ve TLO değerlerini ve bunların omalizumab tedavisi ile değişimini değerlendiren az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada KSÜ hastalarında ve kontrol grubunda NLO ve TLO değerlerine bakılarak, bu değerlerin KSÜ'deki rolü, hastalık süresi ve şiddeti ile ilişkisini incelemenin yanı sıra omalizumab tedavisi ile bu değerlerdeki değişimi araştırma amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Dermatoloji ürtiker polikliniğimizde takipli tüm KSÜ hastalarının dosyaları retrospektif incelenerek, omalizumabı ilk kez kliniğimizde alan, başka enflamatuvar hastalığı olmayan 101 hasta çalışmaya dahil edildi. 28 günde bir 300 mg omalizumab alan hastaların, tedavi öncesi ve tedavinin 12.haftasında bakılan lökosit, nötrofil, lenfosit, trombosit sayıları, NLO, TLO değerleri ve ürtiker aktivite skorundaki (ÜAS) değişim değerlendirildi. Dermatoloji polikliniğine başka nedenlerle başvuran ve kan tetkikleri bulunan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Geçmişte daha önce ürtiker atağı geçirmemiş, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan ve herhangi bir ilaç kullanmayan 94 kişi kontrol grubu olarak alındı. Bulgular Çalışmaya 101 KSÜ hastası ve 94 kontrol dahil edildi. Hasta grubu 70 kadın ve 31 erkek, kontrol grubu ise 64 kadın, 30 erkekten oluşmaktaydı. Hastaların tedavi öncesi lökosit, nötrofil, trombosit sayıları, NLO ve TLO değerleri kontrole göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı (sırasıyla; p0,05).
Özet (Çeviri)
Chronic spontaneous urticaria (CSU) is a systemic inflammatory disease that lasts more than six weeks. Neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) are both inflammatory indicators that have been studied in various systemic inflammatory diseases in recent years. There are few studies which evaluated NLR and PLR levels in CSU patients and changes in these levels after omalizumab treatment. In this study, it is aimed to investigate NLR and PLR levels in patients with CSU compared with controls and the relationship between these levels and disease duration and severity as well as changes in these levels after omalizumab treatment. Materials and Methods All CSU patients monitored in our dermatology urticaria outpatient clinic were investigated retrospectively, 101 patients with no other inflammatory diseases who received omalizumab treatment in our clinic for the first time were included in the study. Baseline and at week 12 of the treatment, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, thrombocyte, NLR and PLR levels, and urticaria activity scores (UAS) of patients who received 300 mg omalizumab every 28 days were investigated. All patients applied to the dermatology outpatient clinic for other reasons were investigated retrospectively. 94 patients who didn't have any urticaria attack and systemic disease and using no medication which may affect study outcome were included in the study as the control group. Results 101 CSU patients and 94 controls were included in the study. The patient group consisted of 70 females and 31 males, and the control group consisted of 64 females and 30 males. Pre-treatment leukocyte, neutrophil, thrombocyte, NLR and PLR levels of patients were significantly higher compared to controls (p0,05).