Heidelberg retina tomografisi-3 ile ölçülen sinir lifi kalınlığı değerleri ve Goldmann aplanasyon tonometresi ile ölçülen göz içi basıncı değerlerinin gözün aksiyel uzunluğu ile ilişkisi
Relation of nerve fiber layer thickness values which was measured by Heidelberg retina tomography 3 and intraocular pressure values which was measured by Goldmann applanation tonometer in with eye?s axial length.
- Tez No: 281995
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Farklı aksiyel uzunluğa sahip sağlıklı gözlerde Heidelberg retina tomografisi 3 ile ölçülen retina sinir lifi tabakası kalınlığı ve Goldmann aplanasyon tonometresi ile ölçülen göz içi basıncı değerlerinin karşılaştırılması.Metodlar: Çalışmaya 150 olgunun 126'sı sağ, 143'ü sol olmak üzere 269 gözü dahil edildi. Olguların retina sinir lifi tabakası kalınlığı Heidelberg retina tomografisi 3 ile, göz içi basıncı ise Goldmann aplanasyon tonometresi ile ölçüldü. Olguların aksiyel uzunluk değerleri ? 22,5 mm, 22,5 mm - 24 mm, 24 mm - 26 mm, ?26 mm olacak şekilde 4 gruba ayrılıp, bu gruplar kendi aralarında karşılaştırıldı.Bulgular: Olguların 72'si (%48) erkek, 78'i (%52) kadın idi. Yaş ortalaması 28.19±12.78 yıl (12-73) idi. Grup 2'de retina sinir lifi tabakası kalınlığı, diğer tüm gruplardan anlamlı derecede yüksek iken (p=0.035, p=0.030, p=0.00); grup 4'te, tüm gruplardan anlamlı derecede düşük ölçüldü (p=0.00, p=0.00, p=0.00). Grup 1 ile grup 3 arasında anlamlı fark yoktu (p=0.994). Gruplar göz içi basıncı yönünden karşılaştırıldıklarında göz içi basıncı grup 2'de en düşük iken, aksiyel uzunluğun artışına paralel olarak göz içi basıncı artmaktaydı. Fark istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0.051). Santral kornea kalınlığına göre düzeltilmiş göz içi basıncı da aksiyel uzunluğa paralel olarak artmakla birlikte gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p=0.051, p=0.109)Sonuçlar: Çalışmamızdaki sonuçlara göre Heidelberg retina tomografisi 3 ile ölçülen retina sinir lifi tabakası kalınlığı gözün aksiyel uzunluğundan etkilenmektedir. Ayrıca göz içi basıncı da gözün aksiyel uzunluğundan etkilenmekle birlikte, elde edilen bu değerler istatiksel olarak anlamlı değildi. Bu tür tanı ve takip amaçlı cihazlar kullanılırken, gözün aksiyel uzunluğu da hesaba katılarak sonuçları değerlendirmek, daha doğru sonuçlar için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparing retinal nerve fiber layer thickness which was measured by Heidelberg retina tomography 3 and intraocular pressure which was measured by Goldmann applanation tonometer in healthy eyes with different axial length.Materials and Methods: This study was included 269 eyes in 150 cases and 126 eyes of these cases were right while 143 of them were left. The retinal nerve fiber layer thickness of cases measured with Heidelberg retina tomography 3 and intraocular pressure measured with Goldmann applanation tonometer. Axial length values of the cases were divided into 4 groups as group 1; ? 22.5 mm, group 2; 22.5 mm - 24 mm, group 3; 24 mm - 26 mm and group 4 ? 26 mm, these groups were compared with each other.Results: 72 subjects (48%) were male and 78 (52%) were female. Mean age was 28.19±12.78 years (12-73). While the retinal nerve fiber layer thickness in Group 2 significantly higher than all other groups (p = 0.035, p = 0.030, p = 0.00); group 4, were significantly lower (p = 0.00, p = 0.00, p = 0.00). There was no significant difference between group 1 and group 3 (p = 0,994). Groups are compared in terms of intraocular pressure and intraocular pressure was the lowest in group 2 while the intraocular pressure increased by increasing in axial length as parallel. The difference was not statistically significant (p = 0.051). Central corneal thickness adjusted intraocular pressure increased in parallel with the axial length, but were not significantly different between groups (p = 0.051, p = 0.109).Conclusion: According to the results of our study nerve fiber layer thickness which was measured by Heidelberg retinal tomography 3 was affected by axial length of eye. In addition, the intraocular pressure affected with axial length in eyes whereas the results were not statistically significant. When using devices which are used for diagnosis and follow-up, evaluation of the axial length of the eye, will lead to more accurate results.