İntrauterin gelişme geriliği saptanan gebelerde perinatal morbidite ve mortalitenin öngörülmesinde fetal aortik istmus doppler akımlarının rolü
The role of fetal aortic isthmus doppler flow indices in prediction perinatal morbidity and mortality in growth restricted fetuses
  1. Tez No: 282007
  2. Yazar: KHALİL ABDELRAZZAQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: İntrauterin gelişme geriliği saptanan fetüslerde perinatal sonuçların (mortalite ve morbidite) öngörülmesinde aortik istmus (Aoİ) doppler akımlarının rolünü değerlendirmektir.Materyal ve metod: 24-37 gebelik haftası arasında olan anormal umblikal arter (UA) doppler indeksleri olup intrauterin gelişme geriliği (İUGG) ön tanısı ile kliniğimize yatırılarak doğum yapan 30 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Aoİ impedens indeksleri ( Pİ ve Rİ ) ve mutlak velositeler ( EDV, PSV ve TAMXV) tüm hastalarda ölçüldü ve gebelik haftasına uygun referans aralıklar ile karşılaştırıldı. Ayrıca ; doğum zamanı Aoİ segmentindeki net diyastolik akımın yönünü belirlemek için S + D / S formülü ile hesaplanan istmik flow indeks (İFİ) 'i kullanarak hastalar Aoİ antegrad akım ( İFİ ? 1, n:11) ve Aoİ retrograd akım ( İFİ < 1, n:19 ) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların klinik gözlemi; gestasyonel yaş, fetal biyofizik profili ve UA, orta serebral arter (MCA) ve duktus venozus (DV) doppler incelemelerinin sonuçlarına göre yürütüldü. Aoİ doppler parametrelerinin bozulma zamanını belirlemek için de 12 hastada doğumdan önceki 30 günlük sürede belirli aralıklarla seri UA, MCA, Aoİ ve DV doppler incelemeleri yapıldı ve bu parametrelerdeki longitudinal değişimleri regresyon çizgilerine dönüştürüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate the characteristics and association with perinatal outcome of the aortic isthmus (AoI) circulation as assessed by Doppler imaging in preterm growth-restricted fetuses.Material and Methods : Thirty fetuses with intrauterine growth restriction (IUGR) and abnormal umbilical artery (UA) Doppler parameters were prospectively examined at 24?37 weeks? gestation. AoI impedance indices (PI and resistance index) and absolute velocities (peak systolic (PSV), end-diastolic and time-averaged maximum (TAMXV) velocities), were measured in all cases and compared with reference ranges by gestational age. Furthermore, before delivery fetuses were stratified into two groups according to the direction of the diastolic blood flow in the AoI measured using isthmic flow index (İFİ=D+S /S) : those with antegrade flow (İFİ ?1, n =11) and those with retrograde flow (İFİ