Paklitaksel / (-)- Gossypol (AT-101) kombinasyonunun meme kanseri hücre hattında sinerjistik sitotoksik ve apopitotik etkileri
Synergistic cytotoxic and apoptotic effects of Paclitaxel/ (-)- Gossypol (AT-101) combination in breast cancer cell line
- Tez No: 282016
- Danışmanlar: PROF. DR. ULUS ALİ ŞANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık tanı konulan kanserdir. Konvansiyonel ajanlara direnç gelişmesi meme kanseri tedavisindeki en büyük zorluklardan biridir. Sitotoksik ajanlara ikinci bir ilaç eklemek, ilaç direnci problemi için bir çözüm olabilir. Gossypol, gossypium türünden bir pamuk bitkisinin ekstresinden elde edilen yağda çüzünür, doğal polifenolik bir bileşiktir. Birçok kanser türünde hücre büyümesi üzerinde güçlü inhibitör etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada meme kanseri hücre hatlarında gossypol ile paklitakselin farklı dozlarda kombinasyonlarının olası sinerjistik sitotoksik ve apopitotik etkileri araştırılmıştır. Gossypol'ün en potent formu olan AT101 [(-)- gossypol] kullanılmıştır. Değişik oranlarda kombinasyonların MCF-7 hücre hattında 72 saat muamele edilmesi sonucu saptanan sitotoksisite yüzdeleri, CalcuSyn programına girilerek kombinasyonların CI (Kombinasyon Indeks) değerleri hesaplanmıştır. Araştırılan 7 adet kombinasyondan 6 tanesinde sinerjizm, bunların ikisinde kuvvetli sinerjizim ve 1 tanesinde de additif etki gözlenmiştir. En yüksek sinerjizm gösteren ilk dört kombinasyonun, sinerjistik etkilerinin apopitozise bağlı olarak gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek üzere Cell Death Detection Kit (Roche) kullanılarak kantitatif ölçüm yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer diagnosed in women. Resistance to conventional cytotoxic agents is one of the hard events of breast cancer treatment. Adding a second drug to the cytotoxic agents might be a solution for the drug resistance problem. Gossypol is a natural polyphenolic, lipid soluble compound extracted from cotton plant (Gossypium species) which was shown to have potent inhibitor effect on cell growth of many types of cancer. In this study, possible cytotoxic and apoptotic effects of gossypol and paclitaxel with different combination doses in the breast cancer cell lines were researched. The most potent form of gossypol (AT 101[(-)- gossypol]) was used. Cytotoxicity percentages in 72nd hour in the MCF-7 cell lines by using different combinations of paclitaxel and AT-101 was obtained. Then, these values were entered in the CalcuSyn program and calculated Combination Index levels. Out of the 7 researched combination, 6 of them showed synergism: 2 of them showed strong synergism and 1 showed additive effect. Quantitative measures were done by using the Cell Death Detection Kit (Roche) to see if the synergistic effects were seen depending on the apoptosis in the first four combination that showed highest synergy.