Eisenmenger sendromu gelişmiş çocuk hastalarda pulmoner arter intima media kalınlığı ile biyokimyasal parametrelerin ilişkisi
The relationship between pulmonary artery intima media thickness and biochemical parameters in pediatric patients who underwent eisenmenger syndrome
- Tez No: 282025
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Eisenmenger sendromu; aorto-pulmoner, ventriküler veya atriyal seviyedeki soldan sağa şantın ters dönmesi sonucu oluşan geri dönüşümsüz pulmoner hipertansiyon olarak tanımlanır. Çalışmada, Eisenmenger Sendromu gelişmiş çocuk hastalarda pulmoner arter intima media kalınlığının, N-terminal pro-brain natriüretik peptid, ürik asit, endotelyal mikropartikül düzeyi ve diğer aterosklerotik risk faktörlerinin, ekokardiyografik ve hemodinamik verilerle ilişkisini araştırmak amaçlandı.Materyal ve metod: Eisenmenger Sendromu tanısı ile Erciyes Üniversitesi Pediatri Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından takip edilen yaş ortalaması 9,2 ± 4,8 yıl olan (3?18 yaşları arasında) 16 hasta (10 kız, 6 erkek) çalışmaya alındı. Vasküler değişikliğin tespit edilmesi amacıyla ultrasonografik olarak pulmoner arter intima media kalınlığı ölçüldü. Biyokimyasal olarak N-terminal pro-brain natriüretik peptid, ürik asit, endotelyal mikropartikül ( CD 144, CD 146 ) ve aterosklerotik risk faktörlerinin seviyesine bakıldı. Ventrikül fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla ekokardiyografi yapıldı. Hasta grubu sağ kalp kateterizasyonu ile hemodinamik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Eisenmenger syndrome is defined as irreversible pulmonary hypertension, which occurs due to reversal of the left-to-right shunt at aorta-pulmonary, ventricular or atrial levels. In the present study, it was aimed to investigate the relationship of pulmonary artery intima-media thickness, N-terminal pro-brain natriuretic peptide, uric acid, endothelial micro-particle levels and other atherosclerotic risk factors with echocardiographic and hemodynamic data in children with Eisenmenger syndrome.Material and Method: Sixteen patients (10 girls and 6 boys; mean age 9.2±4.8 years, range: 3-18 years), who have been followed for Eisenmenger Syndrome in Pediatric Cardiology Department of Erciyes University recruited to this study. In order to detect vascular changes, intima-media thickness of pulmonary artery was measured by sonography. N-terminal pro-brain natriuretic peptide, uric acid, endothelial micro-particle (CD 144, CD 146) levels and levels of atherosclerotic risk factors were measured by biochemical studies. Echocardiography was performed to assess ventricular functions. Patient group was assessed hemodynamically via right cardiac catheterization.