Perkutan trakeotomi sonrası BIPAP ve ATC ile bileşik yapay solunum
Hybrid mechanical ventilation with BIPAP and ATC after percutaneous tracheostomy
- Tez No: 282033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER GEDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmada, yoğun bakım hastalarında Griggs yöntemi ile perkutan trakeotomi açılması sonrasinda değişik sürelerdeki BIPAP ventilasyonuna ATC eklenmesi ile elde edilen bileşik ventilasyonun hemodinami, mekanik ventilasyon parametreleri ve alveolar gaz değişimi üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Solunum sıkıntısı olan 90 cerrahi ve medikal yoğun bakım hastası çalışmaya alındı. Traketomi gereksinimini geleneksel kararlara göre belirlendi. Elektif postoperatif hastalar veya kısa süreli mekanik ventilasyon ihtiyacı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Ayrıca perkütan Griggs yöntemini uygulamanın kontrendike olduğu hastalar da dışlandı. Trakeotomi açılmasını takiben hastalar Drager Evita 4 ventilatör ile ventile edildi. BIPAP ventilasyon ile ilk bir saatlik stabilizasyon evresini takiben hastalar randomize iki gruba ayrıldı. Grup 1 (n=45) için 6 saat BIPAP ventilasyonu, grup 2 (n=45) için 12 saat BIPAP ventilasyonu uygulandı ve her iki gruba da 6'şar saat % 100 ATC eklendi. Ventilatör parametreleri; Pinsp< 30cmH2O, fmec ? 16/min, I: E oranı 1: 2, FiO2< 0.6, PEEP = 5 cmH2O, VT ? 8 mL? kg olacak şekilde ayarlandı. PaCO2 ve PaO2 değerleri sırasıyla 35-50 mmHg ve 70- 110 mmHg değerleri korunacak şekilde ayarlandı. Bütün değerler dört kademede kaydedildi; Z0: trakeotomi öncesi bir saat, Z1: trakeotomi açılması takiben bir saat sonra, Z2: BIPAP ventilasyonu sonu, Z3: BIPAP + ATC ventilasyonu sonu.Bulgular:Hastaların yaş ve APACHE II skoru ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Tüm hemodinamik veri ve arter kan gazı değerleri klinik olarak kabul edilebilir sınırlarda bulundu. BIPAP ventilasyonuna; erken evrede ATC eklenmesiyle Pinsp, PEEPi, VTinsp ve horovitz indeksi (P/F oranı) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to determine the effects of different durations of BIPAP plus ATC ventilation on haemodynamics, mechanical ventilation parameters and alveolar gas exchange in ICU patients after percutaneous tracheostomy with Griggs technique.Method and Material: We studied 90 adult mixed ICU patients with respiratory failure. The tracheostomy requirement of the patients was determined as individual basis according to conventional decisions. The elective postoperative patients or patients with requirement of short term mechanical ventilation were excluded from the study. Also contraindications of the percutaneous Griggs procedure were accepted as exclusion criteria. After tracheostomy procedure, patients were ventilated with Dräger Evita 4 ventilator. After initial stabilization with BIPAP ventilation for one hour, patients were randomized to two groups. After BIPAP ventilation [for group 1 (n=45) 6 hours; for group 2 (n=45) 12 hours] 100% ATC was applied for 6 hours. Ventilator parameters were adjusted as; Pinsp