Yoğun bakımda COVİD 19 hastalarında perkutan trakeotomi uygulama zamanının mortaliteye etkisi
The effect of percutan tracheotomy administration time on mortality in COVİD 19 patients in icu
  1. Tez No: 797043
  2. Yazar: VEYSEL TAYLAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: SARS-Cov 2 (Covid 19) pandemik seyreden, klinik tablosu içinde ileri derecede solunum yetmezliği gelişebilen bir hastalık olarak tanımlanmıştır. Solunum yetmezliği uzun sürebilmekte ve uzun süreli mekanik ventilasyon ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu hastalarda trakeotomi açılması gerekebilmektedir. Biz bu çalışmamızda Covid 19 hastalarında trakeotomi açılma zamanının mortalite üzerine etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız Haziran 2020-Ocak 2022 tarihleri arasında hastanemiz pandemi yoğun bakım ünitelerinde Covid 19 ilişkili solunum yetmezliği nedeniyle takip ve tedavi edilen hastaların hastane bilgi işlem sistemine kayıt edilmiş olan kayıtları incelenerek gerçekleştirilmiştir. Hasta kayıt sisteminden hastaların demografik özellikleri, yandaş hastalıkları, APACHE II Skoru, entübasyon sonrası trakeotomi açılma günleri, mekanik ventilasyon süreleri, Covid 19 laboratuvar parametreleri, ventilatör ilişkili pnömoni, sekonder enfeksiyonlar, perkütan trakeotomi işlemine bağlı komplikasyonlar, mortalite ve morbidite gelişimleri incelenerek kaydedilmiştir. Hasta sonuçları entübasyon sonrası ilk 10 gün içinde perkütan trakeotomi işlemi uygulanan, 10 ve 20 günler arasında trakeotomi uygulanan ve 20 günden sonra perkütan trakeotomi işlemi uygulanan hastalar olarak 3 gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplam 100 hasta çalışmaya dahil edildi. İlk 10 gün içerisinde trakeotomi açılan grupta mekanik ventilasyon süresinde anlamlı düşüş olmakla birlikte mortalite, weaning, dekanülasyon parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Sonuç: Çalışmamız sonuçlarına göre Covid 19 nedeniyle yoğun bakımda takip edilen hastalarda trakeotomi açılma zamanının mortaliteye bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: SARS CoV-2 (Covid 19) is a disease that has a pandemic course and can develop severe respiratory failure in its clinical picture. Respiratory failure can last for a long time and the need for long-term mechanical ventilation may arise. Therefore, tracheostomy may be required in these patients. In this study, we investigated the effect of tracheostomy opening time on mortality in Covid 19 patients. Materials and Methods: Our study was carried out by examining the records recorded in the hospital data processing system of the patients who were followed up and treated due to Covid 19-related respiratory failure in the pandemic intensive care units of our hospital between June 2020 and January 2022. Demographic characteristics of patients, co-morbidities, APACHE II Score, post-intubation tracheotomy opening days, mechanical ventilation times, Covid 19 laboratory parameters, ventilator-associated pneumonia, secondary infections, complications due to percutaneous tracheotomy procedure, mortality and morbidity developments will be recorded from the patient registry system. The patient outcomes were evaluated by dividing them into three groups as percutaneous tracheotomy performed within the first 10 days after intubation, tracheotomy performed between 10 and 20 days, and percutaneous tracheotomy after 20 days. Results: A total of 100 patients were included in the study. Although there was a significant decrease in mechanical ventilation time in the group that underwent tracheostomy in the first 10 days, no statistically significant difference was observed in important parameters such as mortality, weaning, and decannulation. Conclusion: As a result, according to the data we obtained, tracheostomy opening time does not have an effect on mortality in patients followed in the intensive care unit due to Covid 19.