Erkek sıçanlarda intraserebroventriküler apelin uygulamasının hipotalamus- hipofiz-gonadal eksen üzerindeki etkileri
The effects of intracerebroventricularly administered apelin on hypothalamus- hypophysis- gonadal axes in male rats
- Tez No: 282100
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SANDAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Apelin, G protein kenetli orfan apelin reseptörünün (APJ) endojen ligantıdır. APJ'nin sindirim sistemi, kalp ve adipoz doku gibi çeşitli dokularda dağılım gösterdiği bilinmektedir. APJ'nin hipotalamusta özellikle arkuat, supraoptik ve paraventriküler nükleus gibi hipotalamik alanlarda dağılım göstermesi gıda alımı ve su içme davranışının kontrolünde apelinin rol oynayabileceğini göstermektedir. Ayrıca testislerde de APJ'nin bulunması üreme sistemi üzerinde, apelinin etkilerinin olabileceğini akla getirmektedir.Bu çalışmada, kronik icv apelin-13 uygulamasının gıda ve su alımı, vücut ağırlığı, lüteinleştirici hormon (LH), folikül uyarıcı hormon (FSH) salınımı ve testosteron seviyeleri üzerine olan etkiler araştırıldı. Çalışmada 20 adet Wistar-Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Deney grubundaki sıçanlara 7 gün süreyle intraserebroventriküler (icv) olarak 1 ve 10 nmol apelin-13 (10 µl/h), kontrol grubundakilere ise aynı miktarda yapay beyin omurilik sıvısı infüze edildi. LH ve FSH salınımını belirlemek için 0, 15, 30, 45, 60, 75 ve 90. dakikalarda, testosteron analizi için ise sadece 90.
Özet (Çeviri)
Apelin is a novel bioactive peptide as the endogenous ligand for the orphan G-protein-coupled receptor, APJ, a receptor distributed in various tissues including the adipose tissue, heart and the gastrointestinal tract. Its receptors have also been identified in the testes, hypothalamic nuclei such as arcuate, supraoptic and paraventricular nuclei, implicating roles in reproduction, and in control of feeding and drinking behaviour.Therefore, the present study was designed to investigate the effects of chronic central infussion of apelin-13 on food and water intake and body weight, luteinizing hormone (LH), follicle stimulating hormone (FSH) and testosterone levels. Twenty Wistar-Albino male rats received continuous intracerebroventricular infusion via ALZET osmotic mini pumps filled artificial cerebrospinal fluid (CSF) or apelin-13 at concentrations of 1 and 10 nmol (10 µl/h) for seven days. At the last 90 min of the infusion period, blood samples were collected at 15 min intervals (0, 15, 30, 45, 60, 75 and 90 min.) for LH and FSH analyses.