Akut pankreatit'te 379 olgunun irdelenmesi
Examination of 379 cases in acute pancreatitis
  1. Tez No: 282123
  2. Yazar: HAŞİM NAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖMER ÖZÜTEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurarakGastroenteroloji Kliniğine yatırılan akut pankreatit olgularının klinik ve laboratuvargöstergelerinin ayrıntılı olarak irdelenmesidir.Yöntem: Çalışmamızda 2002 ila 2008 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp FakültesiHastanesi Gastroenteroloji kliniğinin yatan hasta kayıtları incelenmiştir. Dosyasına ulaşılantoplam 428 hastanın dosyadaki bilgileri incelenmiş, 49 hasta çalışmadan çıkartılmış 379olgunun demografik özellikleri, pankreatit etiyolojisi, başvuru semptomları, klinik velaboratuvar verileri, standart kayıt formlarına kaydedilmiştir.Sonuçlar: 65 ve üstü yaşlardaki akut pankreatitli olgular 65 yaş altı olgulara göre dahaşiddetli seyretmiştir. Yine 65 ve üstü yaş grubunda mortalite ve ABY gelişimi 65 yaş altıgruba göre daha yüksektir. Yaşlı hastalarda yoğun bakım yatış süreleride daha uzundur.Hastaların %90,5'inde ödematöz, %9,5'inde nekrotizan pankreatit gelişmiştir. Nekrotizanpankreatitli hastaların CRP değerleri ödematözlere göre daha yüksek saptandı.Komplikasyonların nekrotizan pankreatitlerde ödematözlere göre yüksek olduğu görüldü.Etiyolojide %58 biliyer, %7,6 alkol, %5,8 ERKP, %12,9 ilaca bağlı, %7,9 idiyopatik ve % 8,2diğer nadir görülen etkenler saptandı. İlaca bağlı pankreatitin daha şiddetli geliştiği görüldü.Biliyer pankreatitlerdeki 1. gün AST ve ALT değerleri alkol, idiyopatik ve ilaca bağlıpankreatit gruplarına göre yüksek saptandı. ABY gelişen hastalarda pankreatitin daha şiddetliseyrettiği ve mortalitenin diğer hastalara göre daha yüksek olduğu görüldü. Pulmonerkomplikasyonun daha şiddetli pankreatit olgularında geliştiğini gördük. Hastalara yüksekoranda antibiyoterapi verildiği görüldü. Toplam mortalitemiz %1.84 gibi düşük bir değerdegörülmektedir.Tartışma: Akut pankreatit seyrinde özellikle yaşlı hastalarda ve ABY gelişenhastalarda pankreatit çok daha şiddetli seyretmektedir. Bu hastaların daha yakından izlemigerekmektedir. Mortalitemizin düşük olması muhtemelen acil servise başvurmuş akutpankreatitli hastalardan şiddetli nekrotizan pankreatitin Genel Cerrahi kliniğinenakledilmesine bağlı olabilir. Daha iyi bir değerlendirme için Kliniğimiz ve Genel Cerrahikliniğinde izlenen hastaların ortak bir çalışmada değerlendirilmesi daha doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
Examination of 379 Cases in Acute PancreatitisObjective: The aim of this study was to investigate the clinical and laboratoryindicators of the acute pancreatitis cases who hospitalized in Ege University Medical FacultyHospital Gastroenterology Department in detail.Patients and Method: In our study we investigate clinical records of the patients whohospitalized in Ege University Medical Faculty Hospital Gastroenterology Departmentbetween the years 2002-2008. We reached 428 patients? files, 49 patients removed from thestudy and we recorded demographic characteristics, etiology of pancreatitis, symptoms,clinical and laboratory datas of 379 patients in the standard registration forms.Results: Acute pancreatitis cases whose age 65 and older were more severe than thepatients under 65 years of age. Also mortality and the development of ARF is higher in theelderly group. Moreover intensive care unit hospitalization was longer in this group. 90.5% ofthe patients' were mild and 9.5% developed necrotizing pancreatitis. When compared withmild cases CRP levels were significantly higher in patients with necrotizing pancreatitis. Alsocomplications were higher in necrotizing group. In the etiology 58% biliary, 7.6% alcohol,5.8% ERKP, 12.9% drug related, 7.9% idiopathic and 8.2% other rare factors wereresponsible. Drug related pancreatitis cases were more severe. AST and ALT values in firstday were higher in biliary pancreatitis when its compared with alcoholic, idiopathic and druginduced group. The pancreatitis was more severe and mortality was higher in the patients withARF. Pulmonary complications were developed in more severe pancreatitis cases. High doseof antibiotic therapy was administered to patients. Total mortality was a value as low as1.84%.Conclusion: Especially in eldery patients and patients with ARF the clinical course ofacute pancreatitis was much more severe. These patients need to follow more closely. Ourlow mortality rate may be due to transportation of severe necrotizing pancreatitis cases fromemergency department to the General Surgery Clinic. For a better assessment the patients inour and General Surgery Clinic must be evaluated in a joint study.