Denetimli serbestlik tedbiri ile tedavi kararı verilenlerde madde kullanım özellikleri ı. eksen ve ıı. eksen tanılarının araştırılması
Characteristics of substance use, axis i and axis ii diagnoses in substance users under legal coercion
- Tez No: 282128
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
AMAÇ: Çalışmanın birinci amacı; denetimli serbestlik tedbiri tedavi kararıverilenlerde madde kullanım özelliklerinin, I. Eksen ve II. Eksen tanıları ile tedavimotivasyonunun tedaviye gönüllü başvuranlarla karşılaştırılmasıdır. İkinci amacı isedenetimli serbestlik bağımlılık tedavisi gören grupta tedavi sonucunu etkileyenfaktörlerin incelenmesidir.YÖNTEM: Bu çalışma ilk aşamasıyla kesitsel, analitik bir epidemiyolojik çalışma;ikinci aşamasıyla da açık, kontrolsüzbir deneysel çalışma olma özelliğindedir.Örneklem İzmir, Karşıyaka, Ödemiş ve Bergama Denetimli Serbestlik ve YardımŞube Müdürlüklerinden gönderilen Türk Ceza Kanunun'nun 191. maddesi uyarıncahaklarında denetimli serbestlik tedbiri ile tedavi kararı verilen hükümlüler ile EgeÜniversitesi Psikiyatri AD. Bağımlılık Tedavi Birimi'ne (BTB) kendi isteğiylebaşvuran olgulardan oluşmuştur. İlk aşamada denetimli serbestlik (DS, N=50) vegönüllü tedavi (GT, N=50) gruplarının sosyodemografik verileri, madde kullanımözellikleri, I. ve II. eksen tanıları ile tedavi motivasyonları karşılaştırılmıştır. İkinciaşamada ise, DS grubunun denetimli serbestlik bağımlılık tedavi programı (DSBP)tedavi yanıtı ve tedavi yanıtına etki eden faktörler incelenmiştir. Zeka geriliği,bilişsel bozukluğu olan, okuma yazma bilmeyen, 18 yaş altı-65 yaş üstü, ağırduygudurum bozukluğu olan, aktif psikotik bozukluk tanılı olgular dışlanmıştır. İlkaşamada, çalışmayı kabul eden her iki gruptan katılımcılar için olgu rapor formudoldurulmuştur. Takiben SCID-I uygulanmıştır. Madde kullanım bozukluğu tanısınıkarşılayanlar ya da madde kulladığını beyan eden ve dışlama ölçütlerinikarşılamayanlar tedavi başvurusuna göre DS veya GT grubuna alınmıştır. İki haftaarayla yapılan ikinci görüşmede ise gruplara SCID-II ve tedavi motivasyon anketi(TMA) uygulanmıştır. İkinci aşamada ise DS grubuna altı haftalık DSBPuygulanmıştır. Toksikolojik tetkikler; ilki tedavi öncesi olan; altı haftalık tedaviprogramı boyunca iki hafta arayla yapılan toplam dört ölçümden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Dissertation, Ege University, School of Medicine, Department of Psychiatry, IzmirOBJECTIVES: The primary objective of the study is the comparison ofcharacteristics of drug use, axis I and axis II diagnoses and treatment motivation ofprobationers under legal coercion with voluntary patients. Secondary objective is,investigation of the factors effecting treatment outcome for substance using offendersin the addictions treatment for probationers.METHOD: This two-staged study is a cross-sectional, analytic epidemiologicalstudy in its first stage. In the second stage, it has an open, uncontrolled experimentaldesign. The sample consisted of the probationers under legal coercion according tothe 191st article of Turkish Penal Code and voluntary admissions for substance usetreatment. The probationers were referred to the ?Institute of Substance Abuse,Toxicology and Pharmaceutical Sciences? (BATI) form Izmir, Karşıyaka, Ödemişand Bergama probation offices. In the first stage, sociodemographic variables,substance use characteristics, axis I and II diagnoses and treatment motivation ofprobationers (DS, N=50) and voluntary admissions (GT, N=50) were compared. Thetreatment outcome and factors affecting the treatment outcome of addictionstreatment of probationers for the group DS were evaluated, in the second stage. Theexclusion crteria were; mental retardation, cognitive impairment, illeteracy, beingunder 18 or above 65 years old, severe depressive episode, diagnosis of a psychoticdisorder and a severe antisocial personality disorder. For the patients who accepted toparticipate from both groups a case-report form has been completed in the first stage,preceding a SCID-I interview. The ones meetig the diagnosis of substance usedisorder or reporting substance use and not meeting the exclusion criteria wereassigned to DS and GT groups with respect to the type of admissions. In the secondinterview two weeks later, SCID-II and treatment motivation questionnaire (TMQ)were applied. Toxicologic assessments comprised of four consecutive and biweeklytests, the first of which was obtained prior to treatment.