Denetimli serbestlik tedbiri ile tedavi kararı verilen erkek bireylerin bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve öz-duyarlık düzeylerinin denetimli serbestlik ilk basamağı sürecindeki değişimlerinin incelenmesi
Examination of changes in cognitive emotion regulation strategies and self-compassion levels process in first basement of probation and treatment programme who are male, sentenced to probation and treatment measures
- Tez No: 607697
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ ÖZGEN HERGÜL, DOÇ. DR. UMUT MERT AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Bu çalışma Tedavi ve Denetimli Serbestlik (TDS) kapsamında başvuran erkek bireylerin; ilk başvuruları sırasındaki bilişsel duygu düzenleme stratejileri (BDDS) ile öz-duyarlık seviyeleri arasındaki ilişkiyi, TDS sürecinin sonunda bireylerin BDDS ve Öz-Duyarlık seviyelerinde olan değişimleri ve idrar toksikolojisinde yasadışı madde varlığına göre BDDS ve Öz-Duyarlık seviyeleri arasında fark olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya 15/08/2018 – 28/12/2018 tarihleri arasında, TCK 5237 sayılı Kanun'un 191. Maddesi gereğince hakkında ilk kez Tedavi ve Denetimli Serbestlik kararı verilerek İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Birinci Basamak Denetimli Serbestlik Polikliniğine başvuran, çalışmamıza katılmayı kabul eden, içleme kriterlerini karşılayan 188 erkek birey dahil edilmiştir. Bu kişilere TDS polikliniğine ilk başvuruları sırasında psikiyatrik muayeneleri yapıldıktan sonra Bilişsel Duygu Düzenleme ve Öz-Duyarlık Ölçeği, Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu uygulanmıştır. Bireylere üçüncü idrar toksikoloji testi sonrasında Bilişsel Duygu Düzenleme ve Öz-Duyarlık Ölçeği tekrar uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan erkek bireylerin TDS polikliniğine ilk başvuruları sırasındaki Uyumlu BDDS alt ölçek puanlarının; Daha Az Uyumlu BDDS alt ölçek puanları, Olumlu Öz-Duyarlık alt ölçek puanları ve Toplam Öz-Duyarlık puanları arasında pozitif yönde ilişki olduğu bulundu (p=.000). Daha Az Uyumlu BDDS alt ölçek puanları ise; Olumlu Öz-Duyarlık puanları ile pozitif yönde, Olumsuz Öz-Duyarlık puanları ile negatif yönde ilişkili bulundu (p=.000). Bununla birlikte Uyumlu BDDS alt ölçek puanları ile Olumsuz Öz-Duyarlık puanları arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=.678). TDS sürecinin ilk basamağının başında ve sonunda yapılan ölçümlere göre, ilk basamağın sonunda Uyumlu BDDS'den Plana Tekrar Odaklanma (p=.002) ve Pozitif Yeniden Gözden Geçirme (p=.000), Daha Az Uyumlu BDDS'den Yıkım/Felaketleştime (p=.000), Düşünceye Odaklanma/Ruminasyon (p=.001), Kendini Suçlama (p=.004) puanları anlamlı düzeyde azalma gösterdi. Hem Uyumlu (p=.004) hem de Daha Az Uyumlu BDDS toplam puanları (p=.000) anlamlı düzeyde azalma gösterdi. BDDS seviyeleri ilk ve son ölçümlerde bireylerin idrar toksikolojisinde yasadışı madde varlığından bağımsız bulundu. TDS sürecinin ilk basamağının başında ve sonunda yapılan ölçümlere göre, ilk basamağın sonunda Öz-Duyarlık ölçeğinin toplam ve alt başlık puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmadı (p=.715) ve Öz-Duyarlık seviyelerinin her iki ölçümde de bireylerin idrar toksikoloji sonucunda yasadışı madde varlığından bağımsız olduğu saptandı. SONUÇ: Çalışmamız, TDS sürecinin ilk basamağının idrar toksikolojisinde yasadışı madde saptanmasına göre bir farklılık göstermemesine rağmen, bireylerin kullandığı BDDS açısından anlamlı farklılık yarattığını vurgulamakla beraber Öz-Duyarlık düzeylerinde anlamlı bir değişiklik oluşturmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, male individuals who applied within the scope of Treatment and Probation(TDS); The aim of this study is to investigate the relationship between cognitive emotion regulation strategies (CERS) and self-companssion levels at the time of first admission. In addition we aimed to investigate the differences between BDDS and self-compassion levels in terms of the presence of illegal substances in urine toxicology in both levels of TDS. METHOD: The study has included 188 males who are between 15/08/2018 – 28/12/2018 first time sentenced to probation and treatment measures against due to according to 191th article of Turkish Penal Code 5237 and sent to Bakırköy Mazhar Osman Mental Health and Nervous Diseases Education and Research Hospital First step Probation Polyclinic. Those who agreed to participate and met the criteria for in our were administered sociodemographic and clinical data form, cognitive emotion regulation and self-compassion scales following psychiatric examination at the first visit. After the third urine toxicology test, cognitive emotion regulation and self-compassion scales were re-administered to individuals to compare difference before and after probation process. RESULTS: The More Adaptive CERS subscale scores of males who participated in the study were found to be positively correlated with Less Adaptive CERS subscale scores (p=.000), positive Self-Compassion subscale scores (p=.000) and total Self-Compassion scores (p=.000). The subheading scores of Less Adaptive CERS were; positive Self-Compassion scores (p=.000) were positively correlated with negative Self-Compassion scores. However, there was no significant relationship between the More Adaptive CERS subheading scores and negative Self-Compassion scores (p=.678). According to the measurements made at the beginning and the end of the first step of TDS process, at the end of the first step, positive reappraisal (p=.002) and refocuse on planning (p=.000) from More Adaptive BDDS decreased significantly and Less Adaptive BDDS strategies showed a significant decrease in Catastrophing (p=.000), Rumination (p=.000) and Self-Blame scores (p=.004). Finally Both More Adaptive (p=.004) and Less Adaptive BDDS (p=.000) scores decreased significantly. The levels of BDDS was found to be independent of the detection of illicit substances as a result of urine toxicology. According to the measurements made at the beginning and end of the first step of the TDS process, there was no significant difference in the total and subscale scores of the Self-Compassion scale (p= .715) at the end of the first step, as well as Self-Compassion levels have found independent of the detection of illicit substances as a result of urine toxicology. CONCLUSION: Our study showed that the first step of the TDS process made a significant difference in CERS used by individuals, despite insignificant differences on useage of illicit substances in urine toxicology, but TDS process showed no effect on individuals's Self-Compassion levels.