Lityum karbonatın rat böbrek ve karaciğer dokularında oluşturacağı olası oksidatif stres üzerine quercetin'in antioksidan kapasitesinin araştırılması
Investigation of the antioxidant capacity of quercetin against potential oxidative stress induced by lithium carbonate in rat kidney and liver tissues
  1. Tez No: 957503
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN GÜRBÜZ BOLKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Lityum karbonat, bipolar bozukluk başta olmak üzere çeşitli nöropsikiyatrik hastalıkların tedavisinde uzun süredir kullanılan bir ajandır. Ancak dar terapötik aralığı ve kronik kullanımı, özellikle böbrek ve karaciğer gibi yaşamsal organlar üzerinde toksik etkilere yol açabilmektedir. Bu toksik etkilerin temelinde oksidatif stresin etkili olabileceği yönünde çeşitli bulgular mevcuttur. Son yıllarda doğal antioksidanların oksidatif hasarı azaltıcı etkileri yoğun olarak araştırılmaktadır. Flavonoid ailesine ait kuersetin, güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde dikkat çekmekte olup farklı organ sistemleri üzerinde doku koruyucu etkiler göstermektedir. Bu çalışmada, lityum karbonatın rat böbrek ve karaciğer dokularında oluşturduğu olası oksidatif stres ve histopatolojik hasar üzerine kuersetinin koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada toplam 37 adet erişkin erkek Wistar Albino rat, rastgele dört gruba ayrılmıştır: I- Kontrol (n=8), II- Lityum karbonat (n=10), III- Kuersetin (n=10) ve IV- Lityum karbonat + Kuersetin (n=9). Kontrol grubuna (I. Grup) 35 gün boyunca oral yoldan günde 1 cc serum fizyolojik verilmiştir. Lityum Karbonat ve Lityum karbonat +Kuersetin gruplarına (II. ve IV. gruplar) 35 gün boyunca oral yoldan 45mg/kg/gün Lityum karbonat verilmiştir. Kuersetin ve Lityum karbonat+Kuersetin (III.ve IV. gruplar) gruplarına 35 gün boyunca oral yoldan 50 mg/kg/gün dozda Kuersetin verilmiştir. Deney sonunda ratlardan alınan kan örneklerinde ALT, AST, BUN ve kreatinin düzeyleri ölçülmüştür. Böbrek ve karaciğer dokularında katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD), ksantin oksidaz (XO), glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktiviteleri ve malondialdehit (MDA) düzeyleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, karaciğer doku örnekleri histopatolojik olarak incelenmiş ve morfolojik değişiklikler değerlendirilmiştir. Böbrek dokularında ise histopatolojik bulgular yarı kantitatif olarak değerlendirilmiş ve skorlama yapılmıştır. Bulgular: Lityum karbonat uygulanan rat grubunda, serum biyokimyasal parametrelerden BUN düzeylerinde kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır (p=0,019). Kreatinin ve ALT düzeylerinde de artış eğilimi izlenmiş, ancak bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Böbrek dokusunda oksidatif stres belirteci olan MDA düzeyleri, Lityum karbonat grubunda Lityum karbonat+Kuersetin grubuna kıyasla anlamlı şekilde artmıştır (p=0,022). Antioksidan savunma parametrelerinden GSH-Px düzeyleri Lityum verilen grupta Lityum karbonat+Kuersetin verilen gruba göre anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır (p=0,022). Böbrek SOD düzeyleri lityum verilen grupta kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalmıştır (p=0,045). Karaciğer dokusunda GSH-Px düzeyinde lityum uygulanan grupta kontrol grubuna kıyasla anlamlı azalma gözlenmiştir (p=0,025).
Özet (Çeviri)
Aim: Lithium carbonate is a well-established therapeutic agent commonly used in the treatment of neuropsychiatric disorders, particularly bipolar disorder. However, due to its narrow therapeutic index and long-term use, it can exert toxic effects on vital organs such as the kidneys and liver. Various findings suggest that oxidative stress may be involved in the development of these toxic effects. In recent years, the protective effects of natural antioxidants against oxidative damage have been intensively studied. Quercetin, a flavonoid compound, has gained attention for its potent antioxidant and anti-inflammatory properties, demonstrating tissue-protective effects across various organ systems. This study aimed to investigate the potential protective effects of quercetin against oxidative stress and histopathological damage caused by lithium carbonate in rat kidney and liver tissues. Materials and Methods: A total of 37 adult male Wistar Albino rats were randomly divided into four groups: Control (Group 1) (n=8), Lithium Carbonate (Group 2) (n=10), Quercetin (Group 3) (n=10), and Lithium Carbonate + Quercetin (Group 4) (n=9). The control group (Group 1) received 1 cc of physiological saline orally once daily for 35 days. The Lithium Carbonate and Lithium Carbonate + Quercetin groups (Groups 2 and 4) received 45 mg/kg/day of Lithium Carbonate orally for 35 days. The Quercetin and Lithium Carbonate + Quercetin groups (Groups 3 and 4) received 50 mg/kg/day of Quercetin orally for 35 days. At the end of the experimental period, serum levels of ALT, AST, BUN, and creatinine were measured. In kidney and liver tissues, the activities of catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), xanthine oxidase (XO), and glutathione peroxidase (GPx), as well as malondialdehyde (MDA) levels, were assessed. Additionally, liver tissue samples were examined histopathologically and morphological alterations were evaluated. In kidney tissues, histopathological findings were semi-quantitatively assessed and scored Results: In the lithium carbonate-treated rat group, a statistically significant increase in serum BUN levels was observed compared to the control group (p=0.019). Although there was a trend toward increased serum creatinine and ALT levels, these differences were not statistically significant. In kidney tissue, the level of malondialdehyde (MDA), a marker of oxidative stress, was significantly higher in the lithium carbonate group compared to the lithium carbonate + quercetin group (p=0.022). Among antioxidant defense parameters, GSH-Px levels were significantly lower in the lithium-treated group compared to the lithium carbonate + quercetin group (p=0.022). Renal SOD levels were also significantly decreased in the lithium group compared to the control group (p=0.045). In liver tissue, a significant reduction in GSH-Px levels was observed in the lithium-treated group compared to the control group (p=0.025).