Rutin gebelik takibi yapılan asemptomatik gebelerde transabdominal ultrasonografi ile amniyokoryonik membran kalınlığı ölçümü ve maternal serum inflamasyon belirteçlerinin preterm doğum öngörüsündeki yeri
The role of the maternal serum inflamatory markers and the transabdominal ultrasonographic measurement of amniochorionic membranes for preterm birth prediction in asymptomatic pregnant women receiving routine prenatal care
- Tez No: 282162
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ S. ÖNDEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Preterm doğum, sadece preterm doğan yenidoğanlar ve aileleri için değil tüm toplum için ciddi bir sağlık sorunudur. Preterm doğum etiyolojisinde üzerinde en çok durulan olay subklinik intrauterin enfeksiyon ve bunun sonucu olan inflamasyondur. Ultrasonografik olarak saptanan amniyokoryonik membran kalınlığı artışının ve maternal serumda ölçülen bazı inflamasyon belirteçlerinin subklinik inflamasyonu gösterebileceği bundan önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Bu prospektif çalışmada rutin gebelik takibi yapılan 114 hastanın 18-22. haftalarda ve 28-32. haftalarda ultrasonografik amniyokoryonik membran kalınlığı ölçümleri (AMÖ) yapılmış ve aynı zamanda hastaların serum ferritin, prokalsitonin (PCT) ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri ölçülmüştür. 114 hastanın 12'si (%10.5) preterm doğum yapmıştır. Preterm doğuran ve term doğuran hastaların AMÖ'leri arasında ilk ölçümde fark bulunamamıştır ( 0.87 ± 0.22 mm'e karşı 0.8 ± 0.27 mm, p = 0.168). Preterm doğuran ve term doğuran hastaların AMÖ'leri arasında ikinci ölçümde fark bulunamamıştır (1.0 ± 0.27 mm `e karşı 1.0 ± 0.20 mm, p = 0.599).
Özet (Çeviri)
Preterm birth is a serious disorder of health not only for premature infants and their families but for all of the society. The most emphasized event in preterm birth etiology is subclinical intrauterine infections and accompanying inflammation as consequence. It has been suggested in some previous studies that ultrasonographic measurement of increased amniochorionic membrane thickness (AMT) and increased concentrations of some inflamatory markers in maternal serum can predict subclinical inflammation. In this prospective study, the serum ferritin, procalcitonin (PCT), C-reactive protein (CRP) values and ultrasonographic AMT was measured in 114 pregnant women first at 18-22th gestational weeks and then at 28-32th weeks of gestation. There were 12 (10.5%) preterm births in study group. There weren?t any differences between AMT?s of patients who gave term births or preterm births in first examination ( 0.87 ± 0.22 mm vs 0.8 ± 0.27 mm, p = 0.168). The AMT?s in second examination was not different between term births and preterm births (1.0 ± 0.27 vs 1.0 ± 0.20 mm, p = 0.599).