Silver sülfadiyazin ve cephalosporinlerin pseudomonas aeruginosa üremesine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 28218
  2. Yazar: UĞUR SIDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZİF KOLONKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
11 ÖZET Yanık vakalarında enfeksiyon istenmeyen bir komplikasyondur. Yanık yaradan en sık izole edilen mikroorganizma Pseudomonas aeruginosa 'dır. Bu mikroorganizma iyileşmeyi engellediği gibi sepsis kaynağı da olabilir. Bu çalışmada P. aeruginosa' nın in vitro olarak çeşitli cephalosporin antibiyotikler ve silver sülfadiyazin ile üremesinin engellenmesi amaçlandı. Denenen cephalosporin grubu antibiyotiklerden HI. kuşağa ait Ceftazidime, Ceftriaxone, Ceftizoxime ve Cefotaxime 'in P. aeruginosa' ya karşı aynı değerde etkili antibiyotikler olduğu saptandı. Etkili topikal antimikrobiyal ajan olarak kullanılan silver sülfadiyazinin P. aeruginosa için Minimum Inhibitor Konsantrasyonu (MIC) 40 ug / mi olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Infection of burn wounds is an unwanted complication. P. aeruginosa' is the most common microorganism isolated from burn wounds. This microorganism not only prevents healing up the wounds but also may cause sepsis. This study was performed to investigate the in vitro inhibition of P. aeruginosa with various cephalosporin antibiotics and silver sulphadiazine. The same extent of inhibition against P. aeruginosa was caused by Ceftazidime, Ceftriaxone, Ceftizoxime and Cefotaxime, belonging to the third generation of cephalosporins. Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of silver sulphadiazine which is an effective topical antimicrobial agent was found to be 40 fig / ml against P. aeruginosa.