Konjenital kalp hastalıklı çocuklarda serum NT-proBNP, Troponin-I Ve Hs-Crp düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluatıon of serum NT-proBNP, Troponin-I And Hs-Crp levels in children with congenital heart dısease
  1. Tez No: 282192
  2. Yazar: METİN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Konjenital kalp hastalıkları; gelişmiş tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen, halen doğum sonrası ilk bir yıl içerisindeki ölüm nedenleri arasında önemli yer tutan bir hastalık grubudur. Bundan dolayı bu hastaların tanı ve takibinde çeşitli prognostik faktörlere ihtiyaç duyulmuştur. Son yıllarda kardiyovasküler sistemin çeşitli patolojilerinde prognostik olarak natriüretik peptidler, kardiyak troponinler ve high sensitif C-reaktif protein (Hs-CRP) düzeylerinin ölçümüne dayalı araştırma çalışmaları giderek artmaktadır.Bu tez çalışmasında yaşları 3ay?16 yaş arasında değişen toplam 66 konjenital kalp hastası ve kontrol grubu olarak herhangi bir kronik hastalığı olmadığı bilinen 38 sağlıklı çocuk dahil edilerek serum kardiyak troponin I (cTnI), Hs-CRP ve NT-proBNP düzeyleri incelendi. Çalışmaya alınan konjenital kalp hastalıklı olgulardan 16'sı siyanotik ve 50'si asiyanotik grupta değerlendirildi. Solunum sıkıntısı, siyanoz, pulmoner hipertansiyon, kardiyomegali ve kalp yetmezliği gibi şikayet ve klinik bulguları olan hastalar semptomatik grupta (n=23), herhangi bir şikayet ve klinik bulgusu olmayan hastalar asemptomatik grupta (n=43) değerlendirildi. Sadece 3 semptomatik ve 2 asemptomatik hasta digoksin tedavisi almaktaydı. Ayrıca izole olarak VSD bulunan hastalar VSD grup, izole olarak ASD bulunan hastalar ASD grup olarak ayrıldı. Çalışma sonucundaki veriler kullanılarak siyanotik grup asiyanotik grup ile, semptomatik grup asemptomatik grup ile ve VSD grup ASD grup ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Yaş ortalama olarak siyanotik grupta 3,34 ± 3,43 asiyanotik grupta 2,89 ± 3,72 kontrol grubunda 4,44 ± 2,82; semptomatik grupta 2.03 ± 3.39 asemptomatik grupta 3,51 ± 3,68; VSD grubunda 3,47±3,72 ASD grubunda 2,53 ± 3,23 bulundu. NT-proBNP ortalama olarak siyanotik grupta 1535,42 ± 2887,28 asiyanotik grupta 715,60 ± 1247,84 kontrol grubunda 45,29 ± 46,11; semptomatik grupta 2016,26 ± 2572,03 asemptomatik grupta 324,94 ± 708,57; VSD grubunda 555,41 ± 1283,05 ASD grubunda 417,60 ± 561,26 bulundu. Troponin I ortalama olarak siyanotik grupta 0,04 ± 0,12 asiyanotik grupta 0,08 ± 0,14 kontrol grubunda 0,01 ± 0,04; semptomatik grupta 0,053 ± 0,111 asemptomatik grupta 0,080 ± 0,145; VSD grubunda 0,050 ± 0,079 ASD grubunda 0,061 ± 0,076 bulundu. Hs-CRP ortalama olarak siyanotik grupta 1,017 ± 0,801 asiyanotik grupta 1,458 ± 2,357 kontrol grubunda 0,32 ± 0,43; semptomatik grupta 1,84 ± 2,43 asemptomatik grupta 1,07 ± 1,84; VSD grubunda 1,08 ± 2,14 ASD grubunda 1,03 ± 0,88 bulundu. Siyanotik, asiyanotik ve kontrol grupları arasında; semptomatik ve asemptomatik gruplar arasında; VSD ve ASD grupları arasında yaş açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). NT-proBNP sırasıyla siyanotik grupta asiyanotik ve kontrol grubuna göre, asiyanotik grupta kontrol grubuna göre, semptomatik grupta asemptomatik gruba göre, hasta grupta sağlıklı kontrollere göre anlamlı yüksek bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Congenital heart disease, although advanced diagnostic and treatment methods, is a group of disease that holds an important place among the causes of death within the first year after birth. Therefore, several prognostic factors are needed for diagnosis and monitoring of these patients. In recent years, research studies that based on the measurement of natriuretic peptides, cardiac troponins and high sensitive C-reactive protein levels in various pathologies of the cardiovascular system are increasing.In this study that includes 66 congenital heart desease patients that their ages were from 3 months to 16 years and 38 healty children that were any known chronic disease as a group of control, their serum cardiac troponin I (cTnI), Hs-CRP and NT-proBNP levels were analyzed. 16 cases with congenital heart disease were cyanotic and 50 cases were acyanotic in the study. The patients who have complaints and clinical findings such respiratory distress, cyanosis, pulmonary hypertension, cardiomegaly and heart failure were evaluated as symptomatic group (n = 23), the patients who have any complaints and any clinical findings were evaluated as asymptomatic group (n = 43). Only 3 symptomatic and 2 asymptomatic patients were being treated with digoxin therapy. In addition, the patients with isolated VSD and the patients with isolated ASD were divided into groups as VSD group and ASD group. Cyanotic group were statistically compared with acyanotic group, symptomatic group were statistically compared with asymptomatic group and VSD group were statistically compared with ASD group by using datas resulting from the study.The average age was 3,34 ± 3,43 in the cyanotic group; 2,89 ± 3,72 in the acyanotic group; 4,44 ± 2,82 in the control group; 2.03 ± 3.39 in the symptomatic group; 3,51 ± 3,68 in the asymptomatic group; 3,47±3,72 in the VSD group; 2,53 ± 3,23 in ASD group. The average value of NT-proBNP was 1535,42 ± 2887,28 in the cyanotic group; 715,60 ± 1247,84 in the acyanotic group; 45,29 ± 46,11 in the control group; 2016,26 ± 2572,03 in the symptomatic group; 324,94 ± 708,57 in the asymptomatic group; 555,41 ± 1283,05 in the VSD group; 417,60 ± 561,26 in the ASD group. The average value of troponin I was 0,04 ± 0,12 in the cyanotic group; 0,08 ± 0,14 in the acyanotic group; 0,01 ± 0,04 in the control group; 0,053 ± 0,111 in the symptomatic group; 0,080 ± 0,145 in the asymptomatic group; 0,050 ± 0,079 in the VSD group; 0,061 ± 0,076 in the ASD group. The average value of Hs-CRP was 1,017 ± 0,801 in the cyanotic group; 1,458 ± 2,357 in the acyanotic group; 0,32 ± 0,43 in the control group; 1,84 ± 2,43 in the symptomatic group; 1,07 ± 1,84 in the asymptomatic group; 1,08 ± 2,14 in the VSD group; 1,03 ± 0,88 in the ASD group. Between in the groups of cyanotic, acyanotic and control groups; between in the groups of symptomatic and asymptomatic; between in the groups of VSD and ASD, significant difference wasn't showed for age (p>0,05). NT-proBNP was found significantly higher in the cyanotic group than acyanotic and control group; was found significantly higher in the symptomatic group than asymptomatic group; was found significantly higher in the patient group than healthy control group (p0,05). Between in the groups of cyanotic and acyanotic; between in the groups of symptomatic and asymptomatic; between in the groups of VSD and ASD, significant difference wasn't showed for troponin I (p>0,05). Troponin I was found significantly higher in the patient group than healthy control group (p0,05).