Mini vida kullanılarak yapılan intramaksiller intraoral molar distalizasyonunun dentofasiyal yapılara olan etkilerinin incelenmesi
Evaluation the effects of intramaxillary intraoral molar distalization with miniscrew on dentofacial structures
  1. Tez No: 282210
  2. Yazar: PINAR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Mini Vida Kullanılarak Yapılan İntramaksiller İntraoral Molar Distalizasyonunun Dentofasiyal Yapılara olan Etkilerinin İncelenmesiÇalışmamızın amacı; palatinal ve bukkal bölgelere yerleştirilen mini vidalardan ve sarmal yaylardan yararlanılarak maksiller birinci molar dişin direnç merkezinden geçecek şekilde palatinal ve bukkal taraftan kuvvet uygulayan yeni bir tasarım olan intramaksiller intraoral molar distalizasyon apareyinin dentofasiyal yapılara olan etkilerinin incelenmesidir.İskeletsel Sınıf I veya Sınıf II malokluzyona sahip, dişsel olarak Angle Sınıf II ilişki gösteren, düzgün mandibuler dental arka sahip, maksiller ikinci molar dişleri tam olarak sürmüş olan ve Sınıf II divizyon I monobloğu kullanımı endikasyonu olmayan 18 birey tedavi grubunu ; cinsiyet, dişsel ve iskeletsel yapı, gelişim dönemi bakımından benzer özellikler gösteren tedavi görmemiş 10 birey ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma toplam 28 bireyde yapılmıştır.Araştırma kronolojik yaş ortalamaları 13,85 ? 1,16 yıl olan 9 kız, 9 erkek toplam 18 bireyden oluşan tedavi grubu ile; kronolojik yaş ortalamaları 13,77 ? 1,06 olan 5 kız, 5 erkek toplam 10 bireyden oluşan kontrol grubu üzerinde yürütülmüştür.Araştırma materyalini; her iki grubu oluşturan bireylerden distalizasyon/ kontrol başında ve sonunda alınan lateral sefalometrik filmler oluşturmuştur. Lateral sefalometrik filmlerde iskeletsel yapı, dentoalveolar yapı ve yumuşak doku profiline ait 12 açısal, 32 boyutsal, 2 orantısal ölçüm yapılmıştır.İntraoral molar distalizasyonuna Sınıf I molar ilişki sağlandıktan sonra 1-2 mm'lik `overcorrection' yapılarak son verilmiştir. Uygulama grubunda distalizasyon işlemi ortalama 5.2 ? 0.24 ayda sona ermiştir. Kontrol grubundaki bireyler Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Arşivinden seçilmiştir. Kontrol grubunun kontrol süresi 11,87 aydır.Tedavi grubunda üst birinci molar dişlerde ortalama 5,36±0,73 mm, ikinci molar dişlerde ise ortalama 4,92±0,77 mm distalizasyon gözlenmiştir. Bu dişlerde distal tipping görülmemiştir. Üst keser dişlerde ise istatistiksel olarak önemli bir değişim gözlenmemiştir. SNA, SNB ve ANB açılarında da istatistiksel olarak anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Overjet ve overbite'ta değişiklik gözlenmemiştir. Tedavi grubunda vertikal alt ön yüz ve arka yüz yükseklikleri ile, SN/GoGn açısında önemli düzeyde artışlar meydana gelmiştir.Geliştirdiğimiz mini vida destekli üst molar distalizasyon sistemi ile üst molar dişler başarılı bir şekilde distalize edilmiş, hasta kooperasyonuna ihtiyaç duyulmadan ve ankraj kaybı olmadan Sınıf I molar ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation the Effects of Intramaxillary Intraoral Molar Distalization with Miniscrew on Dentofacial StructuresThe purpose of our study is examining the influence of new designed intramaxillary intraoral moral distalization appliance on dentofacial structure. This appliance puts the strength from the both palatinal and buccal sides by passing through the resistance center of the molar teeth with using mini screws and coil springs on each side.Treatment group was composed of 18 individuals having skeletal Class I or Class II malocclusion, Angle Class II dental malocclusion, well aligned mandibular dental arches, whose maxillary second molar teeth has been erupted, who does not have Class 2 division 1 monoblock using indication. The control group who had no teatment composed of 10 individuals carrying similar dental, skeletal and growth characteristics with the treatment group. The research was made totally on 28 individuals.In our research cronological mean age was 13,85 ± 1,16 year old 9 girls, 9 boys which was 18 individuals as treatment group and 13,77 ± 1,06 year old 5 girls, 5 boys which was 10 individuals as the control group.Lateral cephaolometric radiographs were the material of our research that obtained from each patient at the beginning and end of the distalization/control. 12 angular, 32 linear and 2 proportional parameters related with skeletal structures, dentoalveolar structures and soft tissue profile have been measured on the lateral cephalometric radiographs.The procedure of intraoral molar distalization had finalled after Class I molar relation obtained with 1-2 mm overcorrection. In the treatment group the distalization procedure was completed in 5.2 ± 0.24 months in average. Patients of control group was chosen from the archieve of University of Ankara Faculty of Dentistry Department of Orthodontics. The average control period of the control group was 11.87 months.In the treatment group the mean first upper molar distalization was 5,36±0,73 mm and the mean second molar distalization was 4,92±0,77 mm. The first and second molars distalized without tipping. The changes in the upper incisors, SNA, SNB,ANB angles, overjet and overbite was not statistically significant. In the treatment group; anterior lower facial height, posterior facial height and SN/GoGn angle increased significiantly.With our new designed of maxillary molar distalization system with mini screws, maxillary molars distalized succesfully and Class I molar relationship was achieved without patient cooperation and anchorage loss.