Sentetik dura greftlerinden beriplast ve tissuduranın etkinlik yan etki ve komplikasyonlar açısından karşılaştırılması
The comparison of the efficacy,adverse effect, complications of the synthetic dura grafts;beriplast and tissudura
- Tez No: 282272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇOKLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: duramater, santral sinir sistemini dış etkilerden koruyan, BOS çıkışına izin vermeyen en kalın beyin zarıdır. Beyni kranium içinde kompartmanlara ayırıp BOS içinde dengede kalır.Duraplasti; primer olarak süture edilemeyen duramaterin greftlerle kapatılmasıdır. Yetersiz duraplasti yapılması durumlarında BOS fistülleri, enfeksiyonlar, psödomeningoseller, uzamış hospitalizasyon süresi vb. Komplikasyonlar görülebilir. Bu komplikasyonlara bağlı olarak artmış morbidite ve hatta mortalite görülebilir. Modern nöroşirurji kliniklerinde bu komplikasyonların önüne geçebilmek adına duramaterin primer süturasyonuna en yakın, su geçirmez bir şekilde duraplasti ile kapatma ihtiyacı hep önemli bir sorun olmuştur. Biz çalışmamızda mevcut olan birçok; otolog, heterolog, sentetik vb. Duramater greftlerinden, en popüler olan son kuşak insan fibrinojen-trombin bazlı, likit dura grefti olan beriplast® ve kollajen bazlı tissudurayı® etki ve yan etki anlamında kontrol grubu ve birbiriyle karşılaştırdık.Materyal metod; otuz adet spraque dawley cinsi rat kullanıldı. Deneklerin sol parietal kemiklerine burholle açıldı. Deneysel dura defekti oluşturuldu. On adet denekte beriplast, 10 adet denekte tissudura, 10 adet denekte sham grubu olarak duraplasti uygulandı. Yirmibir günlük takibin ardından histopatolojik olarak; parankimde ödem, gliozis, enflamatuar hücre infiltrasyonu, kemikte yabancı cisim reaksiyonu, dura ve epidural bölgede fibrozis değerlendirildi.Bulgular: beriplast ve tissudura grubunda, kontrol grubuna göre enflamatuar hücre infiltrasyonu ve fibrozis yönünden olumlu yönde istatiksel anlamlı farklılık tespit edildi. Gliozis, kortikal parankimal ödem ve hücre infiltrasyonu yönünden olumsuz yönde istatiksel anlamlı fark saptandı.Sonuç: primer dural süturasyonun yapılamadığı, doku kayıplarının olduğu ya da yeterli cerrahi ekspojur sağlanamadığı durumlarda; en modern duramater grefti olan son kuşak fibrinojen ve trombin bazlı likid dura greftleri bile aynı grupta olmalarına rağmen, etki ve yan etki bakımından birbirlerinden farklı davranmaktadırlar.Anahtar kelimeler; BOS fistülü, duramater, likit dura grefti
Özet (Çeviri)
Introduction: durameter is the thickest brain membrane that protects the central nervous system and doesn?t allow CSF outlet. It separates the brain to compartments in the cranium and holds it in balance within the CSF.Duraplasty; is the closure of the durameter which couldn?t have been primarly sutured by grafts. When the duraplasty is insufficient, some complications like CSF fistules, infections, pseudomeningoceles, prolonged hospitalization can be seen. Increased morbidity, further mortality could be seen related to these complications. In the modern neurosurgery clinics, for the sake of preventing these complications; the necessity of dural closing with a water-resistant duraplasty on the nearest to the primary suturing of durameter has always been the most important problem. In our study, among the autologous, heterologous, synthetic duramater grafts; we compared the beriplast® and tissudura® that are the most popular last generation fibrinogen-thrombin and collagen based synthetic dura grafts respectively with control groups and each other.Material and method: 30 spraque dawley rats were used for this study. Burholle was opened to subjects? left parietal bones. The experimental dura defect was comprised. Whereas beriplast was used in 10 subjects, tissudura was used in 10 subjects and duraplasty was performed as shum group to 10 subjects. After a 21-day follow; the parenchymal edema, gliosis, inflammatory cell infiltration, bone foreign reaction, fibrosis in dura and epidural area were evaluated as histopathologically.Results: a possitively stastistically significant difference was determined in beriplast and tissudura group in terms of inflammatory cell infiltration and fibrosis comparing to the control group. Also a negatively statistically significant difference was determined in terms of gliosis, cortical parenchymal edema, cortical parenchymal cell infiltration.Conclusion: ın the conditions as primary dural suturation couldn?t have been performed, presence of tissue loss or the sufficient surgical exposure couldn?t have provided; although they are in the same group, even the last generation fibrinogen&thrombin based liquid dura graft and collagen based synthetic dura grafts that are the most modern durameter grafts behave differently from each other in terms of effect and side-effect.Keywords; CSF fistule, duramater, liquid duragraft