Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları departmanında yapılan transbronşiyal akciğer biyopsilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of transbronchial lung biopsies performed in Ondokuz Mayıs University Faculty Medicine departmant of chest disease
  1. Tez No: 282271
  2. Yazar: NURŞEN YAŞAYANCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fiberoptik bronkoskopi akciğer hastalıklarının tanı ve tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Klinik kullanıma 1960'ların sonunda giren fiberoptik bronkoskopi ile işlemler daha pratik, güvenli ve konforlu bir hale getirilmiştir.Transbronşiyal akciğer biyopsisi fiberoptik bronkoskopi aracılığı ile uygulanabilen ve akciğer parankim örneklemesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Diğer biyopsi yöntemlerinde olduğu gibi amaç yeterli ve tanı sağlayabilecek örnekler elde etmektir. Transbronşiyal akciğer biyopsisi ile başta diffüz parankimal akciğer hastalıkları olmak üzere, primer ve metastatik maligniteler, infeksiyoz hastalıkları, kollajen doku hastalıklarının akciğer tutulumu gibi pek çok hastalığa histopatolojik olarak tanı konulabilmektedir.Çalışmaya Ocak 2008-Mayıs 2010 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları kliniğinde floroskopi olmadan transbronşiyal akciğer biyopsisi yapılmış olan hastalar dahil edildi. Anamnez, fizik muayene, laboratuar ve radyolojik incelemeler sonucunda diffüz ya da lokalize akciğer parankim hastalığı düşünülüp, tanı amaçlı transbronşiyal akciğer biyopsisi alınan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi.Transbronşiyal akciğer biyopsisi endikasyonları 90 hastada (% 40) akciğer kanseri, 27 hastada (% 12) sarkoidoz, 28 hastada (% 12) tüberküloz, 25 hastada (% 11) akciğer karsinomu ya da tüberküloz, 25 hastada (% 11) interstisyel akciğer hastalığı, 9 hastada (% 4) hipersensitivite pnömonisi, 7 hastada (% 3) metastatik akciğer hastalığı, 4 hastada (% 2) BOOP, 4 hastada (% 2) vaskülit, 3 hastada (% 1) mediastinal LAP etyolojisi, 2 hastada (% 1) miliyer tüberküloz, 2 hastada (% 0.8) pnömoni ve bir hastada (% 0.4) silikozis idi.Transbronşiyal akciğer biyopsi işlemi 227 olguya bir kez ve 11 olguya 2 kez olmak üzere toplam 238 kez uygulandı. Olguların 86'sı (% 37.9) kadın, 141'i (% 62.1) erkektir. Ortalama yaş 56.8 ( 17-86 ) median yaş 57.0 dir.Direk akciğer grafisinde lokalize tutulumu olanların % 27.1'inde, diffüz tutulumu olanların % 42.5'inde TBAB ile kesin tanı elde edilebilmiştir. Toraks BT'de lokalize tutulumu olan olguların % 30.4'ünde, diffüz tutulumu olanların % 54.3'ünde kesin tanı elde edilebilmiştir.Transbronşiyal akciğer biyopsisi ile tanı oranımız tüberkülozda % 54, sarkoidozda % 87, idiyopatik pulmoner fibrozisde % 27, kriptojenik organize pnömonide % 73, epidermoid karsinomda % 54, küçük hücreli dışı akciğer karsinomunda % 40, adeno karsinomda % 31, küçük hücreli karsinomda % 75, genel olarak akciğer karsinomunda % 47, hipersensitivite pnömonisinde % 14 bulundu.Komplikasyon açısından incelendiğinde 238 TBAB işleminin 14'ünde (% 5,8) pnömotoraks, 20'sinde (% 8.4) kanama olduğu tespit edildi. Olguların 193'ünde (% 81) herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Pnömotoraks gelişen olguların 6'sı (% 43) konservatif yöntemlerle (oksijen) tedavi edildi. Kalan 8 (% 57) olguya göğüs tüpü takıldı. TBAB sonrası gelişen kanamalardan biri (% 5) adrenalin, biri (% 5) ankaferd (Blood stoper)(R), 15'i (% 75) soğuk serum fizyolojik verilerek kontrol altına alındı.
Özet (Çeviri)
Fiberoptic bronchoscopy is widely used in the diagnosis and treatment of lung diseases. Clinical use of fiberoptic bronchoscopy is in the late 1960s and after that process has been made more practical, safe and comfortable.Transbronchial lung biopsy via fiberoptic bronchoscopy can be applied and and is a method that allows lung parenchyma sampling. As with other methods of biopsy objective is to obtain adequate specimens and specimens that provide diagnosis. Especially, diffuse parenchymal lung diseases can be diagnosed with transbronchial lung biopsy and also histopathological diagnosis of many diseases such as primary and metastatic malignancies, infectious diseases, connective tissue diseases with lung involvement.This study included patients that have been made transbronchial lung biopsy without fluoroscopy in January 2008- May 2010 at 19 Mayıs University Medical Faculty Hospital of Chest Diseases Clinic. Patients; localized or diffuse parenchymal lung disease is thought as a result of history, physical examination, laboratory and radiological examinations and applied transbronchial lung biopsy for the diagnosis were evaluated retrospectively.Indications for transbronchial lung biopsy in 90 patients (40%) lung cancer, 27 patients (12%) sarcoidosis, 28 patients (12%), tuberculosis, 25 patients (11%) lung cancer or tuberculosis, 25 patients (11%) interstitial lung disease , 9 patients (4%) hypersensitivity pneumonitis, 7 patients (3%) metastatic lung disease, 4 patients (2%) BOOP, 4 patients (2%) vasculitis, 3 patients (1%) etiology of mediastinal LAP, 2 patients (% 1) miliary tuberculosis, 2 patients (0.8%) pneumonia, and one patient (0.4%) had silicosis.Transbronchial lung biopsy procedure were performed once to 227 cases and two times to 11 cases, totally 238 times. Eighty six cases (37.9%) women, 141 (62.1%) were male. The average age is 56.8 (17-86), the median age is 57.0.Those had localized involvement in direct chest X-ray of 27.1% cases and diffuse involvement of 42.5 % cases had definitive diagnosis with transbronchial lung biopsy (TBLB). Those had localized involvement in thorax CT of 30.4% cases and diffuse involvement of 54.3% cases had definitive diagnosis.Transbronchial lung biopsy diagnosis rate was found 54% in tuberculosis , 87% in sarcoidosis, 27% in idiopathic pulmonary fibrosis, 73% in cryptogenic organizing pneumonia, 54% in epidermoid carcinoma, 40% in non- small cell lung cancer, 31% in adeno carcinoma, 75%small cell carcinoma, 47% in lung cancer in general and 14% in hypersensitivity pneumonia.Two hundered thirty eight TBLB process were analyzed in terms of complications; pneumothorax in 14 (5.8%), bleeding in 20 (8.4%)of them were detected. 193 patients (81%) had no complications. 6 (43%) of those with pneumothorax were treated with conservative methods (oxygen). Chest tube was inserted to the remaining 8 (57%) patients. Bleeding occurred after TBLB controlled by adrenalin in 1 case (5%), by Ankaferd (blood stopper) (R) in 1 case (5%), and by giving a cold saline solution in 15 (75%) cases.