Yaş faktörünün total veya totale yakın tiroidektomiler sonrası gelişen hipokalsemi semptomlarının görülme zamanı üzerindeki etkisi
Effect of the age factor on the onset time of the hypocalcemic symptoms developing after total or near-total thyroidectomies
- Tez No: 282322
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Arka plan: Çalışmada amacımız ileri yaş kadın hastalarda total veya totale yakın tiroidektomi sonrası gelişen hipokalseminin, genç yaş hasta grubuna göre daha geç semptom verdiğini ve daha okült seyrettiğini göstermektir.Materyal ve Metod: 2007 ile 2010 yılları arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi polikliniğine başvurmuş ve multinodüler guatr nedeniyle total ya da totale yakın tiroidektomi endikasyonu konulan 50 kadın hastaya prospektif bir çalışma olarak tasarlanan, çalışma verileri ve semptomları kaydedilmiş olan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. 50 yaş altı ve üstü olmak üzere 2 gruba ayrılan hastalardan preoperative dönemde total kalsiyum, iyonize kalsiyum, albumin , magnezyum ve fosfor seviyeleri; postoperatif dönemde ise 8.14. 20.saatlerde ve daha sonra da günde 2 defa olmak üzere periferik venden alınan serumda total kalsiyum, iyonize kalsiyum, fosfor, albümin, albumine göre düzeltilmiş olan kalsiyum seviyeleri ve yine postoperatif 12. ve 24. saatlerde magnezyum düzeyleri ölçülerek hipokalsemi semptomlarının ortaya çıkış zamanları, yaş faktörü ve bunların birbirleri ile olan ilişkileri değerlendirildi.Bulgular: 50 yaş üstündeki gruptan bir hasta, eksik veri dolayısıyla çıkartıldı ve istatistiksel veriler 49 kişi ile tamamlandı. Olguların 25'i 50 yaş ve altındaki grupta olup bu grubun yaş ortalaması 41,9±7,6 ; 24'ü ise 50 yaş üstü grubunda olup bu grubun yaş ortalaması 63,1±8,6 idi. Yaşlı gruptaki 24 hastanın 5'inde (%20.83) semptomatik hipokalsemi gözlenerek iv kalsiyum tedavisi yapılmış, geri kalan 19 hastanın 7'sinde (%29.2) ise kalsiyum değerleri, ölçüm yapılan takip zamanlarında düşük olmasına rağmen, semptom görülmemiş ve kalsiyum tedavisi almamıştır.Genç gruptaki 25 hastanın 10'unda (%40) semptomatik hipokalsemi gözlenerek iv kalsiyum tedavisi yapılmış, geri kalan 15 hastanın 2'sinde (%8) ise kalsiyum değerleri, ölçüm yapılan takip zamanlarında düşük olmasına rağmen, semptom görülmemiş ve kalsiyum replasmanı yapılmamıştır. Yaşlı ve genç gruplar arasında semptom yönünden olguların frekans dağılımları istatistiksel olarak benzer bulundu (p=0,097). Ayrıca, semptom görülen olgular içerisinde hem medyan semptom saati hem de semptom sürelerinin dağılımı yönünden yaşlı grup ile genç grup arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p=0,254 ve p=0,580).Sonuç: Hasta gruplarında semptom gelişme saatleri arasında fark bulunsa da, istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Ancak hasta sayısının artması ile bu çalışmada gruplarda istatistiksel olarak anlamlı fark çıkabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Background: Our purpose in this study is to show that the hypocalcemia developing in women in advanced ages following total or near-total thyroidectomy give symptoms later as compared to the patients of the younger age groups and has a more occult course.MaterialandMethod: The study was designed as a prospective study on 50 females who applied to the General Surgery Outpatient Clinic of the Ufuk University Medicine School Hospital between 2007 and 2010 and were diagnosed with multinodular goiter with indication of total or near-total thyroidectomy, and the patient files with recorded study data and symptoms were evaluated retrospectively.The patients were divided into two groups, namely the group with the ages 50 or younger and the 50 + age group, and total calcium, ionized calcium, albumin, magnesium and phosphorous levels were measured in the preoperative period, while total calcium, ionized calcium, phosphorous, albumin, calcium levels normalized according to albumin were measured in the peripheral venous blood in the hours 8, 14 and 20 in the postoperative period and twice a day later, and magnesium levels in the postoperative hours 12 and 24 to evaluate the onset times of the hypocalcemia symptoms, the age factor and relations of these with each other.Findings: Onepatient in the 50 + age group was excluded because of missing data and the statistical data were completed with 49 individuals. Twenty-five cases were in the group with the ages 50 or younger,and the mean age of this group was 41,9±7,6; while 24 was in the 50 + age group with a mean age of 63,1±8,6.In the five cases out of the 24 in the older group (20.83%),symptomatichypocalcemia was observed, and I.V. calciumtreatment was given; in the 7 patients of the remaining 19 patients (29.2%),while measurement values were lower in the follow-up times, there were no symptoms, and calcium treatment was not administered.In the twenty-five patients in the younger group, symptomatic hypocalcemia was observed in 10 patients out of 25 (40%) and I.V. calcium treatment was given; in the 2 of the remaining 15 patients (8%), while measurement values were lower in the follow-up times, there were no symptoms, and calcium replacement treatment was not administered.The distribution of the frequencies of the cases were found to be statistically similar between the older and younger groups (p=0,097). In addition, no statistically significant differences were found in the symptomatic cases between the older and younger age groups as regards the median time of the symptom and the distribution of the symptom times (p=0.254 and p=0.580, respectively).Conclusion: Although differences were found in the times of the developing of symptoms between the age groups, these differences were found to be statistically insignificant. However, we have the opinion that statistically significant difference may appear with the increasing of the number of patients.