Türkiye erinaceus concolor (mammalia: Insectivora) türünün taksonomisi ve yayılışı
The Taxonomy and distribution of the species of erinaceus concolor (Mammalia: Insectivora) in Turkey
- Tez No: 28234
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞRAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
.33- V. ÖZET Bu araştırma, Türkiye Erinaceus concolor Martin, 1938 türüne ait, tip yeri, kayıt yerleri ve değişik coğrafik bölgelerden toplanan 85 canlı örnek üzerinde yapılmıştır. Toplanan örneklerin karyolojik ve morfolojik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İncelenen karyo- lojik ve morfolojik özellikler, topotipin ve bu konuda çalışan araştırıcıların yayınladıkları mor folojik ve karyolojik özelliklerle karşılaştırılmıştır. Bu analizler sonucunda, Türkiye'de Erinaceus concolor concolor Martin, 1838, Erinaceus concolor transcaucasicus Satunin, 1905 ve Erinaceus concolor drozdovskii Mar- tino, 1933 alttürlerinin bulunduğu, bunlardan E. concolor drozdovskii 'nin Türkiye memeli faunası için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Bu güne kadar karyotipleri incelenmemiş olan Türkiye Erinaceus concolor concolor, Erinaceus concolor transcaucasicus ve Erinaceus concolor drozdovskii alttürlerinin karyo tipleri ilk defa bu çalışma ile verilmiştir. Taksonomik revizyonu yapılan alttürler için tanı anahtarı ve yayılış haritası hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
-34< SUMMARY This study has been carried out on 85 living specimens belonging to Erinaceus concolor Martin, 1838 which collected from type-locality, record localities and different geographical locations. The karyologoical and morphological characteristics of these specimens were investigated in details. The karyological and morphological characteris tics have been compared to the characteristics of topotype and caracteristics which pub lished by the other resarchers. In the result of these analysis it has been determined that there are three subspe cies of Erinaceus concolor and these are as follows: Erinaceus concolor concolor Mar tin, 1838, Erinaceus concolor transcaucasicus Satunin, 1905 and Erinaceus concolor drozdovskii Martino, 1933. Erinaceus concolor drozdovskii is a new record for the mam malian fauna of Turkey. The karyotypes of Erinaceus concolor concolor, Erinaceus concolor transcaucasi cus 'and Erinaceus concolor drozdovskii collected from Turkey have been given for the first time. Identification key and distribution map have been prepared for these subspecies which taxonomically revised.