Pankreas adenokarsinomlu hastalarda tanı anındaki hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin sağkalım üzerine prognostik değeri
Prognostic value of hematological and biochemical parameters at diagnosis for survival in patients with pancreatic adenocarcinoma
  1. Tez No: 1003570
  2. Yazar: EMRE BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, agresif seyri ve kötü prognozu ile bilinen pankreas duktal adenokarsinomu (PDAC) tanısı almış hastalarda epidemiyolojik tanımlayıcı özelliklerin belirlenmesi, tanı anındaki klinik bulgular ile hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi ve laboratuvar verilerine dayanan, kolay erişilebilir inflamasyon temelli prognostik göstergelerin sağkalım ve prognozu öngörmedeki klinik etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız, Haziran 2020-Kasım 2024 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde tanı almış 160 PDAC hastasını içeren retrospektif kohort olarak tasarlandı. Demografik, klinik, laboratuvar verileri hasta kayıtlarından elde edildi. Prognostik göstergeler laboratuvar parametrelerinden hesaplanmış; bu belirteçlerin mortalite ve sağkalım ile ilişkisi karşılaştırmalı analizler, ROC eğrisi analizi, Kaplan-Meier sağkalım analizi ve Cox regresyon modelleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama tanı yaşı 64 yıl olup çoğunluğu (%67.5) erkekti. Tümörler en sık pankreas başında (%58,8) lokalizeydi ve medyan tümör boyutu 37 mm idi. En sık metastaz yeri karaciğer olarak görüldü. Olguların %60'ı tanı anında evre 4 hastalıktan oluşurken, yalnızca %28'i cerrahi tedavi alabilmiştir. Kohortun yaklaşık %58'ine primer kitleden EUS eşliğinde doku biyopsisi ile histopatolojik tanı konulmuştur. Medyan takip süresi 9 ay olup hastaların %75'i eksitus ile sonuçlandı. CA 19-9, CRP ve nötrofil sayısı ile NLR, SII, CRP/Albümin oranı, INFLa-PANK skoru, PANIS, TICI ve CAAI skoru mortalite üzerine anlamlı sonuçlar verdi (p < 0,001). ROC analizinde INFLa-PANK (AUC = 0,725), CAAI (AUC = 0,726), TICI (AUC = 0,725) ve CA 19-9 (AUC = 0,697) en yüksek ayırt edici güce sahip belirteçlerdi. Çok değişkenli analizde ise tümör boyutu, tedavi yaklaşımı ve CA 19-9 bağımsız prognostik faktör olarak belirlendi (sırasıyla p = 0,003, p<0,001 ve p = 0,045). INFLa-PANK skoru özellikle düşük CA 19-9 (< 237,5 U/mL) düzeyine sahip hastalarda mortalite öngörüsünü destekledi (p = 0,047). Sonuç: Pankreas kanseri, mortalitesi yüksek ve sıklıkla ileri evrede tanı alan solid bir malignitedir. Rezektabl hastalarda cerrahi tedavi uygulanabilmesine rağmen sağkalımın sınırlı kalması, pankreas duktal adenokarsinomunda prognozun yalnızca anatomik evreleme sistemleriyle açıklanamayacağını göstermektedir. Cerrahi rezeksiyon şansı bulunan hastalarda dahi sağ kalımın sınırlı olması pankreas duktal adenokarsinomunda prognozun yalnızca anatomik evreleme ile değil, sistemik inflamatuvar yanıtla da yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda CA 19-9 düzeyi, tümör boyutu ve uygulanan tedavi modalitesi bağımsız prognostik faktörler olarak öne çıkarken, inflamasyon temelli prognostik skorların özellikle ayırt edici güçleri dikkat çekmiştir. CA 19-9, pankreas duktal adenokarsinomunda hâlen en önemli prognostik belirteçlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, CA 19-9 düzeyi düşük (<237,5 U/mL) olan hastalarda dahi INFLa-PANK skorunun sağkalımı anlamlı biçimde ayırt edebilmesi, inflamasyon temelli belirteçlerin risk sınıflandırmasında kullanılabileceğini ortaya koymaktadır (p < 0,05). Bu bulgular, pankreas kanserinde mevcut evreleme ve risk sınıflandırma yaklaşımlarının inflamasyon temelli biyobelirteçlerle desteklenmesinin, daha bireyselleştirilmiş prognostik değerlendirme ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the epidemiological and descriptive characteristics of patients diagnosed with pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC), a malignancy known for its aggressive course and poor prognosis; to evaluate clinical findings at diagnosis as well as hematological and biochemical parameters; and to assess the clinical utility of easily accessible laboratory-based inflammation-related prognostic marker in predicting survival and prognosis. Methods: This study was designed as as retrospective cohort including 160 PDAC patients diagnosed between June 2022 and November 2024 at the Department of Gastroenterology, Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine, and the Istanbul University Oncology Institute. Demographic, clinical, and laboratory data were obtained from patient records. Prognostic indicators were calculated from laboratory parameters, and their associations with mortality and survival were evaluated using comparative analyses, receiver operating characteristic (ROC) curve analysis, Kaplan-Meier survival analysis, and Cox regression models. Results: The mean age at diagnosis was 64 years, and the majority of patients were male (%67,5). Tumors were most frequently localized in the head of the pancreases (%58,8), with a median tumor size of 37 mm. The liver was the most common site of metastasis. At the time diagnosis, 60% of patients had stage IV disease, and only 28% underwent surgical treatment. Histopathological diagnosis was established by endoscopic ultrasound (EUS) – guided biopsy from the primary lesion in approximately 58% of the cohort. The median follow-up duration was 9 months and 75% of patients died during follow-up. CA 19-9, CRP, and neutrophil count, as well as NLR, SII, CRP/albümin ratio, INFLa-PANK score, PANIS, TICI, and CAAI scores, were significantly associated with mortality (p < 0,001). In ROC analysis, INFLa-PANK (AUC = 0,725), CAAI (AUC = 0,726), TICI (AUC = 0,725), and CA 19-9 (AUC = 0,697) demonstrated the highest discriminatory power. In multivariate analysis, tumor size, treatment modality, and CA 19-9 were identified as independent prognostic factors ( p = 0,003, p < 0,001 and p = 0,045, respectively). The INFLa-PANK score provided additional mortality prediction in patients with low CA 19-9 levels (<237,5 U/mL) (p = 0,047). Conclusion: Pancreatic cancer is a solid malignancy with high mortality that is frequently diagnosed at and advanced stage. Despite the feasibility of surgical treatment in resectable patients, overall survival remains limited, indicating that prognosis in pancreatic ductal adenocarcinoma cannot be explained solely by anatomical staging systems. The persistence of poor survival even in patients eligible for surgical resection suggests that prognosis in PDAC is closely related not only to anatomical staging but also systemic inflammatory response. In this study, CA 19-9 level, tumor size, and treatment modality emerged as independent prognostic factors, while inflammation-based prognostic scores demonstrated notable discriminatory power. Although CA 19-9 remains one of most important prognostic markes in PDAC, the ability of the INFLa-PANK score to significantly stratify survival even in patients with low CA 19-9 levels (<237,7 U/mL) indicates that inflammation-based markers may be useful in risk stratification (p < 0,05). These findings suggest that supporting current staging and risk stratification approaches in pancreatic cancer with inflammation-based biomarkers may contribute to more individualized prognostic assesment and treatment strategies.