Birinci basamakta aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin, huzursuz bacak sendromu konusundaki eğitim gereksinimlerinin araştırılması
A research about the requirement for education of family physicians who work for primary health care in family health centers about Restless Legs Syndrome (RLS)
- Tez No: 282563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR, YRD. DOÇ. DR. MEHTAP KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Birinci basamakta çalışan Aile Hekimlerinin, Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) konusundaki farkındalık ve tutumları ile eğitim gereksinimlerini araştırmak amaçlanmıştır.Yöntem: İzmir ili 11 merkez ilçe evreninden basit rastgele yöntem ile belirlenen 6 ilçedeki Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan 400 aile hekimini kapsayan kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmaya katılması beklenen 400 hekimden 384 (%96)'ü ile çalışma tamamlanmıştır. HBS için birinci basamak hekimlerinde farkındalığı ve bilgi durumunu belirlemeye yönelik sorular içeren bir anket uygulandı. Anket hekimin HBS ile karşılaşma sıklığını, HBS hastasını yönetmedeki tutumunu, mezuniyet sonrası HBS ile ilgili eğitim etkinliğine katılımını, hastalık için tercih edilen tanı kodlarını ve hekimin demografik verileri ile HBS için bilgi durumunu belirlemeye yönelik soruları içermekteydi. Veriler hekimlerin çalışma ortamında, yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanarak toplanmış ve SPSS 15.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde ki kare ve t testi ile tek yönlü ANOVA uygulanmış, p< 0.05 anlamlı olarak kabul edilmiştir.Bulgular: Yaş ortalaması 43,21±7,00 olan hekimlerin %39,8 (153)'i kadın, %60,2 (231)'si erkek olup meslekteki ortalama süreleri ise 18,90±6,24 yıldır. Hekimlerin %94 (361)'ü mezuniyet sonrası HBS ile ilgili herhangi bir eğitim etkinliğine katılmamıştır. %50,3 (193) hekim hiç HBS tanısı koymamıştır. Hekimlerin ortalama bilgi puanı; 2,70±2,05 olarak saptanmıştır. Kadın hekimler, mezuniyet sonrası HBS ile ilgili herhangi bir eğitim etkinliğine katılan hekimler ve kendi ve/veya yakınında HBS tanısı olan hekimlerin ortalama bilgi puanları istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur.Sonuç: Hekimlerin ortalama bilgi puanları bazı gruplarda anlamlı yüksek bulunsa da, genel olarak düşüktür. Aile hekimlerinin hem HBS tanısı hem de yönetimi ile ilgili kapsamlı bir eğitime ihtiyaçları vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study it was aimed to find out the awareness, behaviors and educational requirements of family physicians about restless legs syndrome.Method: This was a sectional study which included 400 family physicians who have been working in family health centers in 6 central county towns randomly selected out of 11 in province İzmir. Out of expected 400, 384 (94%) of the physicians participated the study. A questionnaire was applied to the physicians to investigate the awareness and the acquirements of them about RLS. The questionnaire included questions investigating how frequently the physician encounters RLS, how she/he manages the patient, participation of the physician in training activities after graduation about RLS, diagnosis codes she/he prefers, demographic data of the physician and her/his level of knowledge about RLS. The data were gathered with face to face interview in her/his office atmosphere by applying questionnaire and evaluated by SPSS 15.0 program.