Displastik nevüslü ve kütanöz melanomlu hastalarda klinik ve histopatolojik özelliklerin, melanom risk faktörlerinin incelenmesi ve melanomlu hastalarda bu özelliklerin uzak metastaz gelişimi ile korelasyonu
Evaluatıon of clınıcal and hıstopathologıcal features and melanoma rısk factors ın patıents wıth melanoma and dysplastıc nevus and correlatıon of these features wıth dıstant metastasıs development ın melanoma patıents
  1. Tez No: 297275
  2. Yazar: NİLAY DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kütanöz melanomda cinsiyet, yaş, histopatolojik alt tip, tümörü infiltre eden lenfohistiyositik infiltrat (LHİ), regresyon varlığı oldukça tartışmalı prognostik faktörlerdir. Ayrıca nevüslerden köken alan melanomlarla ilgili çalışmalar kısıtlıdır. Displastik nevüs tanısında kullanılan histopatolojik parametrelerin birbirleriyle ve klinik faktörlerle korelasyonunu değerlendiren çalışmalar çok kısıtlı sayıdadır.Çalışmamızda amaçlarımız, kütanöz melanomlu ve/veya displastik nevüslü hastalardaki klinik ve histopatolojik özellikleri, melanom risk faktörlerini incelemek, bu özelliklerin birbirleriyle ve uzak metastaz gelişimi ile korelasyonunu değerlendirmek ve nevüslerden köken alan melanomlar ilede novo melanomlarıklinik ve histopatolojik özellikler açısından karşılaştırmaktı.Çalışmamızda hastalara ait klinik parametreler ve histopatolojik preparatlar retrospektif olarak değerlendirildi.Çalışmamızda melanomlu hastalarda, 50 yaş üzerinde erkek olma (p=0,005), metastatik sentinal (p=0,016) ve bölgesel lenf nodu (p=0,004), intransit metastaz (p=0,003), ülserasyon (p=0,003), lenfovasküler invazyon varlığı (p=0,001), Breslow kalınlığı (p=0,001), Clark seviyesi (p=0,000) ve klinik evre (p=0,000) uzak metastaz gelişimi ile ilişkili bulundu, brisk (yoğun) LHİ varlığı, regresyon varlığı, melanom alt tipi ise uzak metastaz gelişimi ile ilişkili bulunmadı. Nevüs üzerinden gelişen melanomlarda uzak metastaz gelişimi de novo melanomlarla benzerdi.Displastik nevüslerde, ağır atipi varlığı ile yuvalarda horizontal oriyentasyon (p=0,013) yuvalarda köprüleşme (p=0,012), fokal pagetoid yayılım (p=0,001) ve dermal matürasyon kaybı (p=0,017) ilişkili bulundu. Ağır atipi ve fokal pagetoid yayılım varlığı (p=0,047) ekstremite yerleşimli lezyonlarda anlamlı olarak daha yüksekti. Melanom öyküsü olanlardaki displastik nevüslerde orta derecede atipi hafif dereceye kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,023).Displastik nevüslü bireylerde deri fototipi I ve II olan hastalar daha fazlaydı (p=0,007). Displastik nevüse sahip kişilerde erkeklerde melanom öyküsü ve intermitan UV maruziyeti kadınlara göre anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,000).Sonuç olarak regresyon, yoğun LHİ, melanom alt tipi uzak metastaz gelişimi ile ilişkisizdir. Nevüs üzerinden köken alan melanomlar uzak metastaz gelişimi açısından de novo melanomlardan farklı değildir. Displastik nevüslerin gelişiminde UV maruziyeti olası bir faktördür. Displastik nevüslerin tanısında kullanılan yapısal özellikler ve sitolojik atipi birbirleriyle koreledir ve tanı için birlikte değerlendirilmelidir. Ekstremite yerleşimli displastik nevüslerde ağır atipi ve fokal pagetoid yayılım daha sıktır. Melanomlu hastalardaki displastik nevüslerde atipi derecesi daha yüksektir. Bu yüzden melanom öyküsü olan hastalardaki özellikle de ekstremite yerleşimli displastik nevüslerin eksizyonları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
There is no consensus on the prognostic effects of sex, age, histopathological subtype, lenfohistiocytic infiltration (LHI) and regression, in cutaneous melanoma. And the studies about nevus associated melanoma are quite limited. In the diagnosis of dysplastic nevus correlation of histopathological and clinical factors are not known well.Our aims were to evaluate and correlate clinical and histopathological features, melanom risk factors in melanoma and/or dysplastic nevus patients , to investigate the correlation between these factors and distant metastasis development and to compare nevus associated melanomas with de novo melanomas.Clinical and histopathological parameters were evaluated retrospectively.In our study, being > 50 years old male (p=0,005) presence of metastatic sentinal (p=0,016) and regional lymph nodes (p=0,004), intransit metastasis (p=0,003), ulceration (p=0,003), lenfovascular invasion (p=0,001), Breslow depth (p=0,001) Clark level (p=0,000) and clinical stage (p=0,000) were found to be associated with distant metastasis development. Brisk LHI, regression, melanoma subtypes were found to be not associated with distant metastasis development. Distant metastasis development in nevus associated melanomas were similar with de novo melanomas.In dysplastic nevus severe atypia was found to be correlated with horizontal orientation (p=0,013) and bridging of nests (p=0,012), presence of focal pagetoid spread (p=0,001) and loss of dermal maturation (p=0,017). Severe atypia and focal pagetoid spread were more in extremity located dysplastic nevi (p=0,047). In dysplastic nevus of melanoma patients moderate atypia was more than mild atypia (p=0,023). Most of the dysplastic nevus patients had skin phototype I and II (p=0,000). And melanoma history and UV exposure were significantly more in male patients with dysplastic nevus (p=0,000).In conclusion, regression, brisk LHI, melanoma subtypes are not associated with development of distant metastasis. Nevus associated melanomas are similar to de novo melanomas in respect of distant metastasis development.UV exposure is a probable factor for the development of dysplastic nevus. As architectural features and cytological atypia in dysplastic nevi were found to be correlated, these two features must be evaluated together for the diagnosis of dysplastic nevi. Extremity located dysplastic nevi have more severe atpia and risk of development of melanoma. Dysplastic nevi of melanoma pateints have more atypia. So we recommend to excise the suspected dysplastic nevi of patients with melanoma history especially when located on extremities.