Tiyazol halkalı tiyosemikarbazit türevi yeni schiff bazlarının elde edilişi ve bazı birinci sıra geçiş metalleriyle verdikleri komplekslerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some transition metal complexes of the schiff base having thiazole ring thisemicarbazide derivated
- Tez No: 134782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİBE ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TİYAZOL HALKALI TİYOSEMİKARBAZİT TÜREVİ YENİ SCHİFF BAZLARININ ELDE EDİLİŞİ VE BAZI BİRİNCİ SIRA GEÇİŞ METALLERİYLE VERDİKLERİ KOMPLEKSLERİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU Kamiran SARAÇ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilin: Dalı 2003, Sayla: 57 Bu çalışmada, 4-tolil-2-(2-hidroksibenzilidenhidrazino)tiyazol (L'u), 4-fenil-2-(2- hidroksibenzilidenhidrazino) tiyazo! (L"n), 4-fenil-2-(2-hidroksi-5-brombenziliden hidrazino) tiyazol (L'u), 4-tolil-2-(2-hidroksi-5-brombenziliden hidrazino) tiyazol (L4n), 4-tolil-2-(2-hidroksi-3- metoksibenziliden hidrazino) tiyazol (L h) ligandlan ve bu ligandlann bazı birinci sıra geçiş metalleri ile yapmış oldukları kompleksler sentezlendi. 2-Hidroksibenzaldehitin, tiyosemikarbazitle reaksiyonundan 2-hidroksibenziliden tiyosemikarbazon elde edildi. 2-hidroksibenziliden tiyosemikarbazon ile tolil klor metil ketonun ve fenil klor metil ketonun reaksiyonlarından (L'H) ve (L2H) ligandlan elde edileli. 2- Hidroksi-5-brombenzaldehitin, tiyosemikarbazit ile reaksiyonundan 2-hidroksi-5-brombenziliden tiyosemikarbazon elde edildi. 2-hidroksi-5-brombenziliden tiyosemikarbazon ile fenil klor metil ketonun ve tolil klor metil ketonun reaksiyonundan (L3H) ve (L4H) ligandlan elde edildi. 2-Hidroksi-3- metoksibenzaldehitin tiyosemikarbazit ile reaksiyonundan 2-hidroksi-5-brombenziliden tiyosemikarbazon elde edildi. 2-Hidroksi-3-metoksibenziliden tiyosemikarbazon ile tolil klor metil ketonun reaksiyonundan da (L'H) ligandı elde edildi. (L'h), (L2h), (L3h), (L4h), (L5h) ligandlarmın Cu(II), Nİ(II), Co(II) ve Zn(II) tuzları ile metal / ligand oram 1 : 2 olan mononükleer kompleksleri sentezlendi. Bu ligandlann fenolik OH ve imin azorundan(CH=N-) metale iki dişli ligand olarak bağlandığı gözlendi. Elde edilen ligand ve komplekslerin yapılan İR, 'H-NMR, magnetik süsseptibilite ve erime noktası ile aydınlatıldı. Tüm velilerden faydalanılarak Cu(II), Ni(II), Co(II) ve Zn(II) komplekslerinin yapıları tetrahedral yapıda olduğu öne sürüldü. Anahtar Kelimeler : Tiyazol, Schiff Bazı, Kobalt, Nikel, Bakır, Çinko Kompleksleri. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF SOME TRANSITION METAL COMPLEXES OF THE SCHIFF BASE HAVING THIAZOLE RING THIOSEMICARBAZITE DERIVATED Kamiran SARAÇ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies, Department of Chemistry 2003, Page: 57 In this study, 4-tolyl-2-(2-hydroxybenzylidene hidrazino) thiazole (L'h), 4-phenyl-2-(2- hydroxybenzylidene hidrazino) thiazole (L“n), 4-phenyl-2-(2-hydroxy-5-bromobeıızylidene hidrazino) thiazole (L~n), 4-tolyl-2-(2-hydroxy-5-bromobenzylidene hidrazino) thiazole (L4H), 4-phenyl-2-(2- liydroxy-3-niethoxybenzylidene hidrazino) thiazole (L5|.() ligands and their complexes with some first row transition metal complexes were synthesised. 2-Hydroxybenzylidene thiosemicarbazone was synthesised from the reactions of 2-hydroxybenzaldehyde and thiosemicarbazide. 4-Tolyl-2-(2- hydroxybenzylidene hidrazino) thiazole (L'H) and 4-phenyl-2-(2-hydroxybenzylidene hidrazino) thiazole (L”h) were synthesised from the reactions of 2-hydroxybenzylidene thiosemicarbazone with tolyl chloro methyl keton and phenyl chloro methyl keton. 2-Hydroxy-5-bromobenzylidene thiosemicarbazone was synthesised from the reactions of 2-hyroxy-5-bromobenzaldehyde and thiosemicarbazide. 4-Phenyl-2-(2- hydroxy-5-bromobenzylidene hidrazino) thiazole (L3H) and 4-tolyl-2-(2-hydroxy-5-bromobenzylidene hidrazino) thiazole (L H) were synthesised from the reactions of 2-hydroxy-5-bromobenzylidene thiosemicarbazone with phenyl chloro methyl keton and tolyl chloro methyl keton, respectively. 2- Hydroxy-3-methoxybenzylidene thiosemicarbazone was synthesised from the reactions of 2-hydroxy-3- metoxybenzaldehyde and thiosemicarbazide. 4-Tolyl-2-(2-hydroxy-3-mefhoxybenzylidene hidrazino) thiazole (L5H) was synthesised from the reaction of 2-hydroxy-3-methoxybenzylidene thiosemicarbazone with tolyl chloro methyl keton respectively. Complexes of Cu(II), Ni(II), Co(II) and Zn(II) (Metal / Ligand ratio of 1 : 2) were synthesised from their salts with (L'h), (L2h), (L3h), (L4h) and (L5H) Schiff bases. Ligands were behaved as bidentate ligand from phenolic -OH, imine nitrogen(-CH=N-) sites. Structure of synthesised ligands and then- complexes have been characterized by FT- IR, 'H-NMR, magnetic sitsseptibility measurements, melting points. It was concluded that Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II) complexes have tetrahedral geometry. Anahtar Kelimeler : Thiazole,, Schiff Base, Copper(II), Cobalt(il), Nickel(II) and Zinc(II) Complexes X