Balb/c farelerde TNF-alfa/aktinomisin D ile oluşan ince bağırsak hasarında GLP-2'nin biyolojik rolü
Biological role of GLP-2 on TNF-alpha/actinomycin D-induced intestinal injury in balb/c mice
- Tez No: 282607
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ BOLKENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı Tümör Nekroz Faktör-alfa/Aktinomisin D (TNF-alfa/Act D) ile oluşturulan ince bağırsak hasar modelinde GLP-2'nin (glukagon-benzeri peptid-2) rolünü morfolojik, immunohistokimyasal ve biyokimyasal olarak incelemektir. Çalışmada GLP-2'nin apoptoz, hücre çoğalması ve antioksidan sistem üzerine etkilerinin yanı sıra, bu peptidin kolesistokinin ve somatostatin gibi gastrointestinal hormonlar ile olan ilişkisine de açıklık getirebilmek amaçlanmıştır.Bu çalışmada kullanılan toplam 48 adet ergin erkek BALB/c fareler altı gruba ayrıldı. I. Grup: Kontrol hayvanlar, II. Grup: TNF-alfa enjeksiyonu yapılan hayvanlar, III. Grup: Act D enjekte edilen fareler, IV. Grup: TNF-alfa verilmesinden 2 dakika önce Act D uygulanan hayvanlar, V. Grup: 10 gün boyunca her 12 saatte bir h[Gly2]GLP-2 enjeksiyonu yapılan fareler, VI. Grup: 10 gün h[Gly2]GLP-2 uygulaması yapıldıktan sonra 11.gün TNF-alfa enjeksiyonundan 2 dakika önce Act D verilen hayvanlar.TNF-alfa/Act D uygulaması dejeneratif değişikliklere, apoptoza, somatostatin ekspresyonunda ve malondialdehid seviyesinde artışa, hücre çoğalmasında ve katalaz aktivitesinde ise azalmaya sebep olarak, jejunum dokusunda yaygın bir hasar ile sonuçlandı. h[Gly2]GLP-2 ön uygulaması apoptozda, somatostatin ekspresyonunda ve malondialdehid seviyesinde belirgin bir azalmaya; hücre çoğalmasında, kolesistokinin ekspresyonunda ve katalaz aktivitesinde ise anlamlı bir artışa yol açarak, TNF-alfa/Act D ile meydana gelen ince bağırsak hasarını önledi.Sonuç olarak, bu çalışma TNF-alfa/Act D ile oluşan ince bağırsak hasarına karşı h[Gly2]GLP-2'nin apoptozu önleyici, hücre çoğalmasını uyarıcı, koruyucu ve antioksidan etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, GLP-2'nin oksidatif ince bağırsak hasarında kolesistokinin ve somatostatin ekspresyonunu etkileme potansiyeline sahip önemli bir regülatör peptid olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu çalışmanın, TNF-alfa aracılı ince bağırsak hastalıklarında, h[Gly2]GLP-2'nin tedavi edici bir ajan olarak değerlendirilmesine katkıda bulunacağı da düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the role of GLP-2 at the model of intestinal injury induced by TNF-alfa/Act D, morphologically, immunohistochemically and biochemically. In addition, it was aimed to explain the effects of GLP-2 on apoptosis, cell proliferation and antioxidant system together with the relation of GLP-2 to some gastrointestinal hormones such as cholecystokinin and somatostatin.In this study, 48 male BALB/c mice were used and divided into six groups. Group I: Control animals, Group II: Animals injected with TNF-alfa, Group III: Mice injected with Act D, Group IV: Animals receiving Act D, prior to 2 minutes of the administration of TNF-alfa, Group V: Animals injected with h[Gly2]GLP-2 every 12 hr for 10 consecutive days. Group VI: Animals given Act D prior to 2 minutes of the administration of TNF-alfa at 11th day after receiving h[Gly2]GLP-2 for 10 days.Administration of TNF-alfa/Act D resulted in a common injury in jejunum by causing degenerative changes, an increase in apoptosis, somatostatin expression and malondialdehyde level, a decrease in cell proliferation and catalase activity. h[Gly2]GLP-2 pretreatment prevented the TNF-alfa/Act D-induced intestinal injury by a significant reduction in apoptosis, malondialdehyde level and somatostatin expression; a markedly increase in cell proliferation, cholecystokinin expression and catalase activity.As a result, the present study showed that h[Gly2]GLP-2 has a cytoprotective, proliferative, antiapoptotic and antioxidant effects against to TNF-alfa/Act D-induced intestinal injury. In this study, it was concluded that GLP-2 is an important regulator peptide which has a potential affecting expression of somatostatin and cholecystokinin in the oxidative intestinal injury. Also it is suggested that h[Gly2]GLP-2 may be useful as a therapeutic agent in TNF-alfa-mediated intestinal disorders.