Farelerde çiftleşme sonrası uygulanan anti-IL?10 ve anti-TGFß'nın gebe kalma oranları üzerine etkileri
Effects of anti-IL?10 and anti-TGF-ß administration postmating on conception rate in mice.
- Tez No: 288864
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖDEKMERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tezde; dişilerde gebelik üzerine önemli etkileri olan IL?10 ve TGFß'ya karşı geliştirilen nötralizan antikorların, farelerde çiftleşme sonrası uygulanmasının gebelik oranları, IL (Interleukin )?2, IL?4, IL?6, IL?10, IL?17, IFN? (Interferon Gamma), TNF? (Tumor Necrosis Factor Alfa) ve TGFß (Transforming Growth Factor Beta)'nın kan serumu ve uterus sıvısındaki konsantrasyonları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. BALB/C ırkı 21 adet dişi farenin kullanıldığı çalışmada, hayvanlar çiftleştirilerek rastgele üç gruba ayrıldı. Birinci gruptaki hayvanlar kontrol grubu olarak seçildi. İkinci grup hayvanlara çiftleşme sonrası 0,5 mg anti-IL?10; 3. gruptaki hayvanlara da 0,5 mg anti-TGFß intraperitonal olarak enjekte edildi. Tüm gruplardaki hayvanlar çiftleşme sonrası 13. günde dekapite edilerek kanları alındı. Hayvanların uterusları çıkarılarak gebe olup olmadıkları saptandı. Ayrıca, hayvanların uterus yıkama (irrigasyon) sıvıları elde edildi. Uterus sıvılarındaki ve kan serumlarındaki sitokin konsantrasyonları, multiplex immünoassay tekniği kullanılarak belirlendi. Sonuç olarak, gebe kalma oranları açısından gruplar arasında fark bulunmadı. Gebe hayvanların uterus sıvısı sitokin konsantrasyonları karşılaştırıldığında ise anti-IL-10 antikoru enjekte edilen 2.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we were aimed to determine the effects on pregnancy rate and blood serum and uterine fluid concentrations of IL?2, IL?4, IL?6, IL?10, IL?17, IFN?, TNF? and TGFß which have significant effects on pregnancy in females of neutralizing antibodies developed against for IL-10 and TGFß after mating in mice. BALB/C breed study of 21 female mice used in the mating of animals was divided randomly into three groups. The first group was chosen as control group animals. The second group of animals, 0.5 mg of anti-IL-10; a third group animal in the 0.5 mg group of anti-TGFß after mating was injected intraperitoneally. All groups of animals were decapitated and their blood was collected 13th days after mating. Removed from uteri of animals and determine whether they were pregnant. In addition, the animals uterine flushing (irrigation) fluids were obtained. Uterine fluids and blood serum cytokine concentrations were determined using a multiplex immunoassay technique. As a result, pregnancy rates did not differ between the groups.