Preeclampsia hastalığının raman cımbızlama yöntemiyle incelenmesi
Investigation of preeclampsia disease using raman tweezers
- Tez No: 282664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY BAŞAR, PROF. DR. GÖNÜL BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada sağlıklı gebeler ve preeklampsi hastası gebelerden alınan plazma, serum ve kan örneklerinin Raman spektrumları incelenmiştir.Preeklampsi; gebelikte hipertansiyona eşlik eden proteinüri ve ödem ile karakterize bir hastalıktır. Preeklampsinin görülüş sıklığı bölgelere ve ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte % 2-10 arasındadır. Preeklampsi sadece gebeliğe özgü bir bozukluktur ve gebeliğin sonlandırılmasıyla ortadan kalkmaktadır. Tedavisindeki temel problem patofizyolojisinin net olarak anlaşılamamış olmasıdır. Preeklampsi maternal ölüm nedenleri arasında önde gelen sebeplerden biridir.Preeklampsi oluşumunda, hücre ya da doku hasarına yol açan oksidan maddeler ve bunları önleyici etki gösteren antioksidan maddeler arasında dengenin bozulduğu böylece preeklampsi gelişiminde karakterize oksidatif stresin önemli rolü olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Preeklamptik gebeler ve sağlıklı gebeler ile kimyasal yöntemlerle yapılan bazı çalışmalarda; aromatik amino asit bölgesi, homosistein, beta karoten, palmitik asit, nitrik oksit seviyelerinde değişim bulunmuştur.Çalışmamızda 9 preeklampsi hastası ve 10 sağlıklı gebeden alınan serum ve plazma örneklerinin normal Raman spektrumları alınmış ve band analizi yöntemi ile incelenmiştir.3 Preeklampsi hastası ve 3 sağlıklı gebeden alınan kan örneklerinin Raman Cımbızlama Spektrometresi kullanılarak Raman spektrumları alınmış ve band analizleri yapılarak incelenmiştir.Plazma ve serum örneklerine uygulanan band analizi sonucunda; preeklamptik örneklerin, beta karoten bandlarının şiddet oranlarında saçılma ve yağ asidi bandlarında artış gözlenmiştir. Oksidasyona yatkın olduğu bilinen valin ve sistin aminoasitlerinin şiddet oranlarında preeklamptik gebelerde sağlıklı gebelere oranla artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we studied Raman spectra of serum, plasma and whole blood samples taken from preeclamptic and healthy pregnants.Preeclampsia is pregnancy specific disorder which is defined as proteinurea and edema with hypertension. Although, frequency of preeclampsia depends on regions end races, generally 2-10% of pregnancies are effected of this disease. Main problem in preeclampsia treatment is about the unclarity of the pathophysiology of the disease. Preeclampsia is one of the most common causes of death.There are studies which indicates the disbalance between the oxidant chemicals which causes cell or tissue damages and antioxidant chemicals which prevents these damages. This results in oxidatif stress which plays a major role during the occurence of preeclampsia. Chemical studies, which were focused on preeclamptic and heathy pregnants, showed that aromatic amino acid region, beta caroten, palmitic acid and nitric oxid levels change in preeclampsia.In our study serum and plasma samples taken from 9 preeclamptic and 9 healthy pregnants were studied using Raman spectroscopy and these spectra were analysed by band component analysis.Whole blood cells taken from 3 preeclamptic and 3 healthy pregnants were investigated using Raman Tweezer Spektrometer and they were studied by band component analyis.As a result of band component analysis of serum and plasma samples, we observed scaterring in the intensity ratio of beta caroten band of preeclamptic samples and increase in the intensity ratio of fatty acid band of preeclamptic samples.We also observed increase in the intensity ratios of valine and cystine, which are known to be oxidizable aminoacids, in the spectra of the samples taken from preeclamptic womencompared to healthy women.