Farklı muhafaza şartlarında tereyağının bazı niteliklerinde meydana gelen değişiklikler
Changes in some characteristics of butter at different storage conditions
  1. Tez No: 282959
  2. Yazar: MUBİN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tereyağının tüketim süresi boyunca kalite özelliklerinin korunması, raf ömrünün bilinmesi ve bu sürenin uzatılabilmesi için yapılacak uygulamaların doğruluğuna bağlıdır. Yapılan bu çalışmada, tereyağları 3 farklı sıcaklık derecesi (-18, 4 ve 8 ºC), 2 farklı ambalajlama (vakum ve normal) ve 2 farklı ışıklandırma (aydınlık ve karanlık) kullanılarak, toplam 12 farklı depolama koşulu kombinasyonu oluşturulmuştur. Depolamanın 0, 30, 60 ve 90. günlerinde fiziksel, biyokimyasal, kromatografik ve mikrobiyolojik analizler yapılarak depolama koşullarının tereyağının çeşitli özelliklerine etkisi araştırılmıştır.Tereyağı örneklerinin su aktivitesi değerleri deneme desenini oluşturan faktörlerin hiçbirinden etkilememiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Preservation of quality criteria of butter is dependent on the knowledge of shelf life of butter and the proper applications in order to extend storage period. In this study, 3 temperature (-18, 4 and 8 ºC), 2 packaging methods (vacuum and non-vacuum) and 2 illuminating applications (light and dark) were used and totally 12 different combination of storage conditions were obtained. Some physical, biochemical, chromatographic and microbiological analyses were performed at 0, 30, 60 and 90 days of storage to assess the effects of storage conditions on the various quality criteria of butters.Water activity values of butter samples were not affected by the factors (P>0.05).