Genelleştirilmiş fark matrisi ve klasik dizi uzayları
Generalized difference matrix and classical sequence spaces
- Tez No: 282969
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada; sınırlı, yakınsak, sıfıra yakınsak olan ve p.kuvvetten mutlak yakınsak seri teşkil eden dizilerin uzaylarının B(r,s) genelleştirilmiş fark matrisi altındaki etki alanı ile yeni dizi uzayları tanımlanmaktadır. Daha sonra tanımlanan bu yeni dizi uzaylarının beta- ve gama- dualleri tayin edilecek ve Schauder tabanları bulunacaktır. Ayrıca bu uzayların bazı topolojik özellikleri incelenecektir. Son olarak elde edilen bu yeni dizi uzaylarından klasik dizi uzaylarına ve bu yeni dizi uzaylarından kendilerine matris sınıfları karakterize edilecektir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, the spaces obtained as a domain of the generalized difference matrix B(r,s) in the classical spaces of bounded, convergent, null and absolutely p?summable sequences are introduced. Furthermore, the beta- and gamma- duals of these spaces are determined and the Schauder bases for the convergent, null and absolutely p?summable sequences with respect to the generalized difference matrix B(r,s) are given and some topological properties of these spaces are examined. Finally, we characterize the matrix classes from new sequence spaces to classical sequence spaces and from new sequence spaces to itself.