Genelleştirilmiş fark interval matrisi tanımı ve bazı interval matris hesaplamaları
Generalized difference interval matrix and some interval matrix calculations
- Tez No: 780513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE ZARARSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, interval sayılara neden ihtiyaç duyulduğu ve ortaya çıkışı ile ilgili açıklamalar verilmiştir. İkinci bölümde, interval sayılarla ilgili yapılan çalışmalar ve tezimizde ihtiyaç duyulan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Ek olarak klasik anlamdaki küme teorisi ve interval sayıların aritmetiği anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde; interval sayılar kullanılarak interval matris işlemlerinin nasıl yapılabileceği verilmiştir. Bir interval matrisin kofaktörünü bulma işlemleri, bir interval matrisin transpozunu hesaplamak, onun ek matrisini bulmak ve bir interval matrisin tersini hesaplama uyarlamalarına yer verilmiştir. Ayrıca 2×2 tipindeki matrislerin tersini bulma işleminin interval matrislere uyarlaması verilmiştir. Üçüncü bölümde, genelleştirilmiş fark interval matris çalışmalarına yer verilmiştir. Genelleştirilmiş fark interval matrisleri ve genelleştirilmiş fark interval matrislerin bazı dizi uzayları tanımlanmıştır. Üstelik, sonsuz boyutlu genelleştirilmiş fark interval matrisinin tanımı yapılmıştır. Ayrıca genelleştirilmiş fark interval dizi uzayları üzerine bir izomorfizm inşa edilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde ise sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four parts. In the first part, explanations about why it needs interval numbers and how it is heard with the emergence are given. In the second part, the basic definitions and theorems that we need in our study and thesis about interval numbers are given. In addition, ser theory in the classical sense and arithmetic of interval numbers are explained. Also in this section; It is given how interval matrix operations can be done using interval numbers. Adaptations for finding the cofactor of an interval matrix, calculating the transpose of an interval matrix, finding its additive matrix and calculating the inverse of an interval matrix are included. In addition, the adaptation of the inverse operation of 2×2 type matrices to interval matrices is given. In the third group, generalized difference interval matrix studies are given. Generalized difference interval matrices and some sequence spaces of generalized difference interval matrices are defined. Moreover, the definition of the infinite dimensional generalized difference interval matrix has been made. In addition, an isomorphism is built on generalized difference interval sequence spaces. Finally, in the fourth grade, results and recommendations are given.