Metal kutulu meşrubat soğutulmasının zamana bağlı üç boyutlu hava akışı ve ısı geçişi analizi
The three dimensional and time dependent heat transfer and air flow analysis for beverage cans cooling
  1. Tez No: 283053
  2. Yazar: GÜRKAN CILAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TEKİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada metal kutulu meşrubatların, teşhir ve saklama dolaplarının içinde oluşan sıcaklık dağılımı ve hava akımı incelenmiştir. Üç boyutlu ve zamana bağımlı olarak elde edilen test sonuçları değerlendirilerek, hava akışını ve ısı geçişini etkileyen faktörler tespit edilmiştir. Isı transferinden kaynaklanan ve soğutucu dolap içinde homojen sıcaklık dağılımını etkileyen kısımlar belirlenmiştir. Test çalışmaları sayısal çözümleme yapabilen bir bilgisayar programı yardımıyla doğrulanmaya çalışılmıştır. Program yardımı ile sayısal çözümleme yöntemi sonucunda elde edilen sonuçların, gerçek test sonuçlarına yakınsadığı görülmüştür. Yapılan analizler ile metal kutulu meşrubat soğutucularının içinde oluşan sıcaklık dağılımının uygun ve uygun olmayan alanları belirlenmiş ve bunların sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the inside heat distribution and air flow analysis have been carried out for stored beverage cans exhibition and storage cabinets. Three dimensional and time-dependent test results were evaluated and factors were identified which affected to air flow and heat transfer. The homogeny temperature distributions fields that have been affected due to heat transfer have been defined inside the cabinet. The test results have been checked by CFD computations and results found that satisfactory convenience. With test and CFD analyses, suitable and unsuitable sections of temperature distribution inside the beverage cans cooler have been recognized and results have been discussed.