Yenilenebilir enerji kaynakları teşvik politikalarının karşılaştırması
Comparison of renewable energy sources incentive policies
  1. Tez No: 283109
  2. Yazar: GÖZDE YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
1990'lı yılların başından itibaren yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili bütün dünyada ciddi bir hareketlenme başlamıştır. Özellikle Avrupa Birliği Ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkeler bu konuda başı çekmektedirler. Ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarının ülke ihtiyaçlarını belirli bir oranda karşılayabilmesi veya fosil kaynaklar ile rekabet edebilmesi için yenilenebilir enerji üretim ve tüketimine yönelik belli hedefler koymuşlardır. Öngörülen hedeflere ulaşmak için ülkeler hem arz tarafında yeşil sertifika, yatırım desteği, krediler, vergi muafiyeti veya indirimi, vergi iadesi, doğrudan fiyat desteği gibi çeşitli destek ve teşvik politikaları uygulamakta; hem de talep tarafında vergi muafiyetleri, krediler ve sübvansiyon gibi uygulamaları yürürlüğe koymaktadır.Bu çalışmada, ülkelerin yenilenebilir enerji projelerine verdikleri teşvikler sınıflandırılarak açıklanmıştır. Durum tespitleri yapılarak ülke politikaları irdelenmiştir. Buna göre en çok tercih edilen teşvikler sırasıyla vergi, tarife ve sermaye teşvikleridir. Son zamanlarda finansman uygulamaları ve düzenleyici politikalar (ihale, yeşil sertifika ve kota sistemleri) gibi yeni teşvik modellerinin kullanımının arttığı görülmüştür. Bu çalışma ayrıca ülkemizin yeni yenilenebilir enerji teşvik mekanizmasına önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 1990?s a significant activation related to renewable energy sources takes place all over the world. Especially developed countries like European Union Countries and United States of America remain in the forefront of this topic. Countries set goals aimed at renewable energy production and consumption for providing country requirements or competing with fossil resources. For achieving the prescribed goals countries carry out different support and incentive policies as well as in supply-side such as green certificate, investment subsidy, loans, tax exemption or relief, tax deferral, direct price subsidy; in demand-side they promulgate applications such as tax exemptions, loans and subsidy.In this study, the incentives, which countries offer renewable energy projects, are categorized. Policies are examined with determining the situation of countries. Accordingly the most preferred incentives are respectively tax incentives, tariff incentives and capital incentives. Recently new incentive models usage such as financing applications and regulatory policies (bidding, gren certificate and quota systems) increased. This study also makes suggestions to our country?s new renewable energy incentive mechanism.