Galaksi-ötesi süpernova kalıntılarının optik bölgede araştırılması
Optical observations of supernova remnants in nearby galaxies
  1. Tez No: 283250
  2. Yazar: ŞÜKRİYE CİHANGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Büyük kütleli yıldız evriminin son aşamasında ortaya çıkan süpernova patlamasından geriye kalan atıklar süpernova kalıntısı olarak tanımlanır. Galaksimizdeki yoğun gaz ve tozun sönükleştirme etkisi nedeniyle, Galaksimizde süpernova kalıntıları çalışılmasında ortaya çıkan önemli problemler, galaksi-ötesi süpernova kalıntılarının incelenmesiyle en aza indirgenmektedir. Süpernova kalıntılarının sistematik olarak çalışılması, yıldızlararası ortamın kimyasal bolluğu ve patlamaları gerçekleştiren ata yıldızların patlama tiplerinin anlaşılması açısından oldukça önemlidir.Bu çalışmada, yakın sarmal galaksiler NGC 3344 ve NGC 3184'ün optik görüntüleme ve NGC 3184'ün tayf gözlemleri yapılarak süpernova kalıntıları araştırılmıştır. Gözlemler, Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG) `da bulunan RTT150 cm'lik teleskopa takılı TFSOC (TUG Sönük Cisim Tayf Çekeri ve Kamerası) ve SAO (Special Astrophysical Observatory)'da bulunan 6 m'lik (BAT) (Bolsoi Azimuth Teleskop) ile yapılmıştır. İndirgeme işlemeleri için MIDAS programı kullanılmıştır. İncelenen hedef galaksilerde SNK ilk kez optik bölgede belirlemek amacıyla [SII]/H? ? 0.4 temel ölçütü kullanılmıştır. Çoklu dalga boyu (X-ışın, radyo) gözlem sonuçları incelenerek belirlenen süpernova kalıntılarının bu dalga boylarında karşılıklarının araştırılması tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supernova remnants are the remains of supernova explosions which occur in the final stage of the evolution of massive stars. In order to understand the chemical abundance of interstellar medium and the explosion types of progenitor stars which led to supernova explosions, the systematical study of supernova remnants are very important. The study of supernova remnants in our galaxy is impeded high extinction due to the dust and gas in the Galactic plane. However, in the study of extra-galactic supernova remnants, this problem is minimized.In this study, an optical search is carried out for supernova remnants in the nearby spiral galaxies NGC 3344 and NGC 3184 using optical and spectral observations. The observations have been performed by using RTT 150 telescope at TUG (Turkish National Observator) at Antalya Turkey and also with the 6 m (BAT) (Bolsoi Azimuthal Telescope at SAO (Special Astrophysical Observatory). The MIDAS astronomical software package is used for data reduction and analysis We made the first identification of süpernova remnants among the candidates using basic criterion [SII]/H? ?0.4. In addition, we also searched for the X-ray and radyo counterparts to these supernova remnants using the archival data with several succesful identifications.