M-9, M-26 ve MM-106 klonal elma anaçlarının meristem kültürü yöntemiyle çoğaltılması
  1. Tez No: 65351
  2. Yazar: KOREL AKLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
öz Bu çalışmada, elma yetiştiriciliğinde kullanılan M-9, M-26 ve MM-106 klonal anaçların meristem kültürü yöntemiyle virüsten ari ve kitlesel olarak çoğaltılması amaçlanmıştır. Araştırmada MURASHIGE and SKOOG (1962) besi ortamı çoğaltmanın her üç aşamasında da kullanılmıştır. Büyüme düzenleyiciler ise; meristem geliştirme ortamında; O, 1 mgl“1 ÎBA ve 0,1 mgî'1 GA3, kardeşlendirme ortamında 1 mgr1 BAP, 1 mgî”1 IBA, 0.1 mgi“1 GA3; köklendirme ortamında O, 25 mgl”1 IBA olacak şekilde kullanılmıştır. Farklı dönemlerde alman meristemlerden (Mayıs, Haziran, Temmuz) yaşama ve infeksiyon oranlan ile bu meristemlerden elde edilen bitkiciklerin, çoğalma katsayısı, kök sayısı ve kök uzunlukları incelenmiştir. Haziran ayında alınan meristemler, Mayıs ve Temmuz ayında alınan meristemlere göre daha yüksek yaşama ve daha düşük infeksiyon oranı göstermişlerdir. Meristemlerin kültür ortamlarındaki gelişmeleri göz önüne alındığında, en iyi kültüre alma dönemi olarak Haziran ayı önerilebilir. Altı farklı İBA konsantrasyonuyla yürütülen köklenme denemelerinde en yüksek köklenme (% 100) ve en iyi ortalama kök uzunluğu (16.53 cm), 0.25 mgl“1 IBA + PG (162 mgl”1) + 7 gün karanlık uygulamasıyla elde edilmiştir. Köklenen bitkiciklerin dış koşullara adaptasyonlarında en iyi yaşama oranı (% 92) MM-106, (% 73) My-26'da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this study, in vitro mass propagation of virus-free plants of M-9, Wi-26 and MM-106 clonal rootstocks used for apple cultivation, by means of meristem culture was aimed. In this research MURASHSGE and SKOOG MS (1962) was used for growth regulators during all tree stages of propagation. The growth regulators were used as 0.5 mgl“1 BA, 0,1 mgl”1 IBA, 0.1 mgf1 GA for meristems; 1 mgl“1 BAP, 1 mgf1 IAA 0,1 mgf1 GA3 for multiplication and 0, 25 mgl-1 IBA for rooting media. The effects of different meristem taking times (May, June and July) on survival rate contamination rate, multiplication rate, root number and root length of plantlets were determined. The meristems that were taken in June had higher rates of survival and lower rates of infection than meristems taken in May and July. Considering the growth of meristems in meristem growing medium, June can also be recommeded as the best time for dissection of meristems. In rooting trial, including six different concentrations of IBA, the best rooting 100 (%) and the highest average of rootlet length (16.53 cm) were obtained from 1/2 strenght MS medium supplemented with 0.25 mgl-1 IBA and PG (162 mgl”1) and having kept 7 days in Dark and then transferred to light. Under“in vivo”conditions, the best adaptation rates were obtained with M-26 and MM-106 as 73 % and 92 %, successively.