Web page classification using ant colony optimization
Karınca kolonisi optimizasyonu kullanarak web sayfası sınıflandırma
  1. Tez No: 283259
  2. Yazar: ESRA SARAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA AYŞE ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Web sayfaları Karınca Kolonisi Eniyilemesi algoritması kullanılarak seçilen en iyi niteliklerle ve C4.5 sınıflandırıcısı uygulanarak sınıflandırılmıştır. Önerilen Karınca Kolonisi Eniyilemesine dayalı algoritma WebKB ve Konferans veri kümeleri üzerinde denenmiştir. Bu çalışmanın amacı çalışma zamanı performansını ve sınıflandırıcının etkinliğini iyileştirmek için sınıflandırma işlemi sırasında kullanılan nitelik sayısını azaltmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Web pages are classified by selecting the best features using an Ant Colony Optimization algorithm and applying the C4.5 classifier. The proposed Ant Colony Optimization based algorithm was experimented on the WebKB and the Conference datasets. The aim of this study is to reduce the number of features to be used during the classification process to improve run-time performance and efficiency of the classifier. The experimental results of this study showed that, Ant Colony Optimization is an acceptable optimization algorithm for Web Page feature selection.