Doğu Akdeniz bölgesinde yetişen Melia azedaracah L. (Meliaceae)'in yaprak ve meyvelerinin toprak karbon mineralizasyonuna etkisi
Effects of leaves and fruits of Melia azedarach L. (Meliaceae) from Eastern Mediterranean on soil carbon mineralization
- Tez No: 283258
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Akdeniz iklimi etkisindeki Çukurova Üniversitesi Kampüsünde yetişen üç farklı Melia azedarach (Tesbih ağacı, Zamzalak) ağacının toprakları incelenmiştir. Bunun için sadece toprakta (tanık), topraklara ayrı ayrı toprak karbonu ve iki katına eşdeğer karbon içeren yaprak ve meyve, ayrıca toprağa doğal insektisid olan Azadirachtin karıştırılarak karbon mineralizasyonları respirasyon yöntemiyle belirlenmiştir.Tüm örneklerde ilk üç gün karbon mineralizasyonu az olmuş, daha sonra yaprak ve meyve karıştırılan topraklarda hızla artmıştır. Karbon mineralizasyon oranı tanıkta % 0,92, azadirachtinli (150 mg/ 100 g toprak) toprakta % 0,76; toprak karbonuna eşdeğer ve 2 katı karbon içeren yaprak karıştırılmış toprakta % 1,71 ve % 1,01; aynı şekildeki meyve karıştırılan toprakta ise % 1,77 ve % 0,96 bulunmuştur.İstatistiksel olarak tanıkla toprak+azadirachtin arasında anlamlı bir fark yokken; hem yaprak hem de toprak+azadirachtin ile diğer tüm yaprak ve meyve karıştırılmış topraklar arasında çok önemli bir fark gözlenmiştir (P< 0,001). Bunun yanında yapraklar ile meyveler arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Present study was carried on soils of three Melia azedarach L. (Neem tree) growing in Çukurova University Campus under the influence of Mediterranean climate. Carbon mineralization was investigated by respiration method in control soil, and in soils added with the same and double amounts of carbon containing fruits and leaves of the plant separately. Mineralization was also observed in azadirachtin, a natural insecticide, added soil.Carbon mineralization decreased in soils mixed with the leaf and fruit in the first 3 days and then increased in all samples and its rate was 0.92 % in control group and 0.76 % in soil mixed with azadirachtin (150 mg/100 g soil). Whereas mineralization rates were 1.71 % and 1.01 % in soils added single and double amounts of carbon containing leaf added and were 1.77 % and 0.96 % in soils added with the same amounts of carbon containing fruit added soils respectively.Carbon mineralization was insignificant at all groups in the first three days, which showed a considerable increase in fruit and leave added groups on the following days.