Reaktif sarı 145 azo boyar maddesinin ve 2,4-diklorofenoksiasetik asit pestisitinin yüksüz nano demir, fenton ve foto-fenton prosesleri ile karşılaştırmalı giderilmesi
Comparision of degradation activities of azodye reactive yellow 145 and pesticide 2,4 diklorophenoxyaceticacid by nanoscale zero valent iron, fenton and photo-fenton process
  1. Tez No: 283264
  2. Yazar: FATMA MIDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nano Demir Partikülleri olağanüstü indirgenme kapasiteleri nanometreseviyesindeki küçük partikül boyutları ve toksik maddelerdeki yüksekreaktivitelerinden dolayı yeraltı suları, endüstriyel sular, kirli sular ve diğer birçokuygulamalarda kullanılmaktadır. Pestisitler ve tekstil atık sularındaki boyarmaddeler kompleks aromatik yapılara sahiptirler ve biyolojik giderime dirençgösterirler. Bu çalışmada nZVI sentezlenmiş, azo boyarmaddelerden Reaktif Sarı145 (RY145) ve herbisitlerden 2,4-diklorofenoksiasetikasit (2,4-D) nZVI ileparçalanmaya çalışılmıştır. Renk giderim reaksiyon sürecinde nZVI partikülleri ileçok yüksek etkinlikte giderim elde edilmiştir. Sonuçlar fenton ve fotofenton ilekıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nano Zero Valent Iron products are higly applicable in the reductiontechnologies of ground water remediation, industrial water and waste water treatmentand many other applications due to the extraordinary reduction capabilities, smallsize of particles in the range of nanometers and high reactivity with a broad spectrumof toxic substances. Residual dye contents in textile dyeing waste water and pesticidehave complex aromatic structures that are resistant to degrade in biologicalwastewater treatment. Degradation of the azo dye RY145 and herbicide 2,4-D hasbeen investigated in solutions containing nanoscale zero valent iron particles andfound to be effectively degraded by an oxidative pathway. Results have beencompared with Fenton and photo-Fenton process.