Bazı lantanit atomlarının atomik yapı hesaplamaları
Atomic structure calculations of some lanthanide atoms
- Tez No: 283304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu çalışmada, konfigürasyon etkileşme yöntemlerinden çok konfigürasyonlu Hartree-Fock (Multiconfiguration Hartree-Fock?MCHF) ve relativistik Hartree-Fock (Relativistic Hartree-Fock?HFR) yaklaşıklıkları kullanılarak lantanit atomlarından La (Z = 57), Ce (Z = 58), Yb (Z = 70) ve Lu (Z = 71) ve bunların bazı iyonlarının bazı uyarılmış seviyelerinin enerjileri, Landé g-çarpanları, geçiş enerjileri, dalga boyları, salınıcı şiddetleri, geçiş olasılıkları, yarı ömürleri ve aşırı ince yapı sabitleri hesaplanmaktadır.İlk bölümde; La, Ce, Yb ve Lu ve bunların bazı iyonları ile ilgili yapılmış mevcut çalışmalar, ikinci bölümde; Hartree-Fock yaklaşıklığı, çok konfigürasyonlu Hartree-Fock ve relativistik Hartree-Fock yöntemleri hakkında özet bilgiler verilmektedir. Dalga fonksiyonları ve bazı relativistik düzeltmeler MCHF atomik yapı paketi ve Cowan'ın program paketi kullanılarak hesaplanmaktadır. Elde edilen sonuçlar diğer deneysel ve teorik çalışmalar ile karşılaştırmalı olarak üçüncü bölümde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, energy levels, Landé g-factors, transition energies, wavelengths, oscillator strengths, transition probabilities, lifetimes and hyperfine structure constants for lanthanide atoms, La (Z = 57), Ce (Z = 58), Yb (Z = 70) and Lu (Z = 71), and some their ions have been calculated using multiconfiguration Hartree-Fock (MCHF) and relativistic Hartree-Fock (HFR) approximations which are configuration interaction methods.In the first chapter previous works on La, Ce, Yb and Lu atoms and some of their ions have been given. Second chapter deals with Hartree-Fock approximation, the multiconfiguration Hartree-Fock and relativistic Hartree-Fock methods. Wave functions and some relativistic corrections have been calculated using the MCHF atomic structure package and Cowan?s program package. In the third chapter results obtained have been compared with other experimental and theoretical works.