Hamburgerlerin bazı kalite özelliklerine mercimek ununun etkisi üzerinde araştırma
- Tez No: 28336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HAMDİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HAMBURGERLERİN BAZI KALİTE ÖZELLİKLERİNE MERCİMEK UNUNUN ETKİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMA M. Murat HASB10ÖLU Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. A.Hamdi ERTAŞ 1993, Sayfa: 52 Jüri : Doç. Dr. A.Hamdi ERTAŞ Doç. Dr. Bülent MUTLUER Yard. Doç. Dr. Mustafa KARAKAYA Bu çalışmada, Dünya'da ve Türkiye'de tüketimi gittikçe artan hamburgerler in fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerine mercimek unu ilavesinin etkisi araştırılmıştır. Değişik oranlarda (%5, %10 ve %20) haşlanmış mercimek unu ilave edilen hamburgerler, kontrol grubu (mercimek içermeyen) "na karşı 0, 30 ve 60 günlük depolama süresi içinde rutubet, yağ, kül/ protein, pH-değeri, TBA-sayısı, su tutma kapasitesi, pişirme kaybı, büzülme oranı, kalınlık artışı ve duyusal özellikleri yönünden analiz edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF LENTIL FLOUR ON SOME QUALITY CHARACTERISTICS OF HAMBURGERS M. Murat HASBtO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. A.Hamdi ERTAŞ 1993, Page: 52 Jury : Assoc. Prof.Dr. A.Hamdi ERTAŞ Assoc. Prof.Dr. Bülent MUTLUER Assist. Prof.Dr. Mustafa KARAKAYA In this study, the effect of the addition of lentil flour on physical, chemical and sensorial characteristics of hamburgers was investigated. During storage periods of 0, 30 and 60 days, hamburgers containing lentil flour at three different levels (5%, 10% and 20%) were tested for moisture, fat, ash, and protein contents, and pH-value, TBA- values, water holding capacity, cooking loss, shrinkage, thickness, and sensorial characteristics by comparing to control group (without lentil flour).