Bazı özel kenmotsu yapıların geometrisi üzerine
On the geometry of some special kenmotsu structures
- Tez No: 367592
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Altı bölümden oluşan bu tezin birinci bölümü, tezin amacı ve kullanım alanlarını belirtmek üzere giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılacak temel tanım ve teoremlere detaylarıyla birlikte yer verilmiştir. Çalışmanın bundan sonraki her bir bölümü orijinal sonuçlar içermektedir. Üçüncü bölüm, alpha Kenmotsu manifoldlarla ilgili elde edilen orijinal sonuçlardan oluşmaktadır. Bu bölümün birinci kısmında alpha Kenmotsu manifoldlar üzerinde, bazı simetri şartları altında eğrilik problemleri incelenmiştir. İkinci kısmında ise bir alpha Kenmotsu manifoldunun bir M altmanifoldu boyunca tanımlı ?? deki karakteristik vektör alanı için ksi-umbilik, total ksi-geodezik ve ksi-minimal altmanifoldlarla ilgili birtakım sonuçlara ulaşıldı. Dördüncü bölüm, nearly Kenmotsu manifoldlara ayrılmıştır. Bu bölümün birinci kısmında nearly Kenmotsu manifoldların belli şartlar altında eğrilik problemleri incelenmiştir. İkinci kısmında ise nearly Kenmotsu manifoldların hemi-slant altmanifoldları üzerinde tanımlanan distribüsyonların M de total geodeziklikleri araştırılmıştır. Beşinci bölümde para-Kenmotsu manifoldların bazı eğrilik problemleri ve birtakım altmanifoldları incelenmiştir. Altmanifoldlar kısmında, ele alınan altmanifoldlarının distribüsyonlarının integrallenebilirliği ve bazı altmanifoldların varlığı araştırılmıştır. Son bölümde ise bazı simetri şartları altında eğrilik özellikleri kullanılarak Lorentz Kenmotsu manifoldların bazı sınıflandırmaları yapılmıştır. Ayrıca Lorentz Kenmotsu manifoldların kontakt jenerik normal altmanifoldlarıyla ilgili birtakım sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of six chapters. The first chapter of this thesis is devoted to the introduction part which states the aim and usage areas of the thesis. The second chapter contains some fundamental definitions and theorems which will be used in other chapters in details. From third chapter to the last chapter, each chapter of this thesis consist original results. The third chapter consists some original results about alpha Kenmotsu manifolds. In the first part of this chapter, we introduce some curvature problems with some symmetry conditions. On the other hand, in the second part of this chapter, we give some results about ksi-umbilical, totally ksi-geodesic and ksi-minimal submanifolds associated with an -vector field on a submanifold M of an alpha-Kenmotsu manifold . The fourth chapter contains some curvature problems of nearly Kenmotsu manifold. In addition to this, we study geometry of the leaves of distributions of hemi-slant submanifolds. In the fifth chapter we consider some curvature problems and some submanifolds of para-Kenmotsu manifolds. In these submanifolds, we search the integrability of distributions of submanifolds which were handled in the submanifolds part and the existence of some submanifolds. In the last part, some classifications of Lorentz Kenmotsu manifolds are given using some curvature properties under some symmetry conditions. In addition to we give some results about contact generic normal submanifolds of Lorentz Kenmotsu manifolds.