Pasif katılımlı parçacık sürüsü optimizasyonu yöntemi ile optimum yapısal tasarım
Optimum structural design by particle swarm optimization with passive congregation
- Tez No: 283415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SOYKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde mühendislik ve diğer alanlarda daha iyi, kaliteli ürün ve hizmet sunumu hedeflenmektedir. Bu amacın gerçekleştirilmesi için kullanılan malzemelerde, ürünlerin yapısal ve görsel tasarımında optimizasyon tekniklerinin kullanımı kaçınılmazdır.Pasif Katılımlı Parçacık Sürüsü algoritması hayvanlar arasındaki sosyal etkileşimden esinlenilen bir optimizasyon tekniğidir. PSOPC algoritması içinde modellenen sosyal etkileşim arama uzayının en anlamlı bölgesine doğru hareket eden ve parçacıklar olarak adlandırılan bir bireyler popülasyonuna rehberlik etmek için kullanılır.Bu çalışmada sezgisel yöntemlerden Pasif Katılımlı Parçacık Sürüsü Optimizasyon Tekniği incelenmiştir. Tekniğin kullanılabilirliğinin testi için literatürde algoritmaların performans değerlendirmelerinde kullanılan üç özel fonksiyon kullanılmıştır. Bu fonksiyonların optimum değerleri, PSOPC'nin ilk hali olan PSO, Genetik Algoritma ve PSOPC algoritmalarında aranmıştır. Yapılan bu çalışmalar doğrultusunda algoritmanın yapısal tasarımda kullanılabileceği tespit edilmiş ve yapısal tasarıma dair bir kiriş bir de yay problemi ele alınarak ve bu problemlere çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Today it is aimed to supply better and more qualified product and services in engineering and other fields. To realize this aim, it is needed to use optimization techniques in products? structure and visional design in used materials.In this study, particle swarm optimization with passive congregation is examined using one of the heuristic methods. Particle swarm optimization with passive congregation algorithm is an optimization tecnique that is inspired by the social interaction of animals. Particle swarm optimization with passive congregation is used for guidance to population of algorithm modeled by interaction within search space.For evaluation of PSOPC, three special functions for are used performans test in literature. These functions? optimum values are searched with, PSOPC and genetic algorithm. By directions of these studies, it is proved that algorithm can be used for structural design. A beam and a spring problem for structural optimization are considered.