Süt fabrikası atık peyniraltı suyunun aktif çamur yöntemiyle arıtılması
  1. Tez No: 28343
  2. Yazar: HALE PEKER (ŞENEL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR HALKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜT FABRİKASI ATIK PEYNİRALTI SUYUNUN AKTİF ÇAMUR YÖNTEMİYLE ARITILMASI Hale PEKER (ŞENEL) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. A. Kadir HALKMAN 1993, Sayfa : 54 Jüri : Doç. Dr. A. Kadir HALKMAN Prof.Dr. Velittin GÖRGÜN Prof. Dr. Celal Ferdi GÖKÇAY Bu çalışmada süt fabrikası atığı olan peyniraltı suyu 1:9 ve 1:19 oranlarda seyreltilerek doğal ve ticari aktif çamur ile soğuk oda sıcaklığında (6±2°C) ve normal oda sıcaklığında (17±3 C) 96 saat süre ile aerobik olarak arıtılmıştır. 0; 24; 48; 72 ve 96. saatlerde alınan örneklerde kimyasal oksijen gereksinimi (KOG), askıda katı madde (AKM), mezof ilik aerob bakteri sayısı, pH, çözünmüş oksijen konsantrasyonu tayinleri ile 0 ve 96. saatlerde biyolojik oksijen gereksinimi (BOG_) tayini yapılmıştır. İki tekerrür olarak yapılan analiz sonuçları istatistik olarak değerlendirilmiştir. 2 çamur, 2 inkübasyon sıcaklığı, 2 seyreltme oranı için 96. saatde elde edilen en yüksek değerler KOG'de %74 indirgeme; BOG'de %47 indirgeme, AKM'de 7,8 misli artış olarak elde edilmiştir. 1:19 oranında seyreltilmiş peyniraltı suyu 1:9 oranında seyreltilmişe oranla daha yüksek oranlarda arıtılmıştır. Normal oda sıcaklığındaki indirgeme, soğuk oda sıcaklığından daha fazla olmuştur. Ancak çözünmüş oksijen konsantrasyonu normal oda sıcaklığında kritik seviyeye düşmüştür. Genel olarak çözünmüş oksijen konsantrasyonu kontrol altında tutulmak üzere 1:19 yada daha fazla seyreltilmiş peyniraltı suyunun 17+3 C'da arıtılmasının söz konusu olabileceği söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER : Aktif çamur, peyniraltı suyu, arıtma, biyokimyasal oksijen gereksinimi (BOG5), kimyasal oksijen gereksinimi (KOG). Bu Araştırma, Ankara Üniversitesi Araştırma Fonu'nca Desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis ACTIVATED SLUDGE TREATMENT OF WHEY * Hale PEKER (ŞENEL) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor : Assoc. Prof.Dr. A. Kadir HALKMAN 1993, Page : 54 Jury : Assoc. Prof.Dr. A. Kadir HALKMAN Prof.Dr.Velittin GÜRGÜN Prof. Dr. Celal Ferdi GÖKÇAY In this research, 1:9 and 1:19 diluted whey was aerobically treated by natural and commercial activated sludges at cold storage temperature (6±2°C) and room temperature (17±3 C) upto 96 hours. Chemical oxygen demand (COD), total suspended solids (TSS), total mesophilic aerobic bacteria count, pH, dissolved oxygen (DO), contents were determined at 0; 24; 48; 72 and 96 hours. Additionally biochemical oxygen demand (BOD-) was determined at 0 and 96 hours. According to avarage results of two replicates, COD and BOD5 contents were decreased up to 74 and 47 % respectively, while the total suspended solids were increased 7,8 times. COD and BOD5 reduction ratio were much higher at room temperature than cold storage conditions. Dissolved oxygen content of whey under room temperature conditions was critical though rapid consumption of oxygen by microorganisms. Generally it can be concluded that, whey may be treated aerobically at 17±3°C if it will be diluted 1:19 or at higher ratios. In this case oxygen shouldn't be a limiting factor. KEY WORDS : Activated sludge, cheese whey, sludge treatment, biochemical oxygen demand (BOD5), chemical oxygen demand (COD). This Research was supported by The Research Found of Ankara university.