Bazı doğal elementlerin fotonötron tesir kesitlerinin teorik hesaplanması
Cross sections theoretical calculation for some natural elements
  1. Tez No: 283430
  2. Yazar: RAMAZAN UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gama reaksiyonlarında, Büyük Dipol Rezonans (GDR) bölgesinde bazı doğal elementler için nötron ve nötron-proton (quasi-deuteron), gama absorbsiyon, toplam nötron oluşum ve izotop oluşum tesir kesitleri hesaplamaları nükleer reaksiyon modelleri kullanılarak yapılmıştır. Bu hesaplama sonuçları, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun EXFOR veri kütüphanesinden alınan deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.Hesaplamalarda, doğrudan reaksiyon GDR değişkenleri ve fotoabsorbsiyon modeli kullanılmıştır. Bu modellere bağlı olarak kullanılan değişkenlerle yapılan hesaplamalarda TALYS 1.2 nükleer reaksiyon bilgisayar kod programı kullanılmıştır.Çalışmada, 4 ? 35 MeV gelme enerjili fotonlarla (GDR Bölgesi) 0Ag, 0Ba, 0Cd, 0Ce, 0Cl, 0Cu, 0Er, 0Ga, 0K, 0Nd, 0Pb, 0Rb, 0Sb, 0Si, 0Sm, 0Sr, 0Te, 0Zr çekirdekleri için (g,n)+(g,n+p) reaksiyonlarının reaksiyon tesir kesitlerini teorik olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan tesir kesitleri ile mevcut deneysel tesir kesitleri karşılaştırılmış ve birbirleriyle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The neutron, quasi-deuteron, gamma absorption, total neutron production and isotope production, cross section calculation in gamma reactions were made for some natural elements in Giant Dipole Resonance (GDR). These calculation results, were compared with the experimental data in Internatinal Atomic Energy Agency (IAEA) data library EXFOR.The direct reactions GDR parameters and the photo-absorption model were used in calculations, which were made by using the parameters related to these models. These calculations were made by using TALYS 1.2 nuclear reaction computer code program.In the study cross sections of (g,n)+(g,n +p) reactions for 0Ag, 0Ba, 0Cd, 0Ce, 0Cl, 0Cu, 0Er, 0Ga, 0K, 0Nd, 0Pb, 0Rb, 0Sb, 0Si, 0Sm, 0Sr, 0Te, 0Zr with 4 -35 MeV incident energy photons (in GDR Region) were calculated. Calculated cross sections and the available cross sections were compared and found to be in good agreement.