Basketbol için bulanık mantık temelli bir yetenek belirleme uzman sistemi geliştirilmesi
Developing a fuzzy-logic based expert system for identification of basketball talents
  1. Tez No: 283469
  2. Yazar: F. HAKAN ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sporun dev bir endüstri olduğu günümüzde yetenekli sporcuların küçük yaşlarda belirlenebilmesi çok önemli hale gelmiştir. Yetenekli sporcuların belirlenmesi genelde ailelerin yönlendirmesi veya tesadüfler sonucunda gerçekleşmektedir. Bu durum, iyi bir sporcu olabilecek bazı bireylerin hiç bu şansı yakalayamamasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada, bulanık mantık temelli bir uzman sistem yazılımı geliştirilerek, basketbolda yetenek belirlenmesi değerlendirilmiştir. Bunun için spor uzmanlarının tecrübelerinden faydalanılarak modelleme yapılmıştır. Geliştirilen sistemde kullanılan ölçüm ve testler, her ortamda çok rahatlıkla yapılabilecek şekilde seçilmiş, bu sayede genel taramalar yapılarak yetenekli sporcuların zamanında ve doğru bir şekilde belirlenebilmesi hedeflenmiştir. İnsan düşünce yapısına paralellik gösteren bulanık mantık yönteminin, sporda yetenek belirleme alanında kullanılabilir bir yöntem olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s world that the sport is a giant industry, identifying talented sportsmen at early ages has become very significant. That identification, however, generally actualizes with the results of family guidance or coincidences. Under the circumstances, some individuals are not able to seize that chance although they would be good sportsmen. In this study, with developing a fuzzy-logic based expert system, identification of basketball talents has been evaluated. For that, modelling was performed taking benefits of sport experts? experiences. Measures and tests used in developed system were selected to be performed contentedly in every environment, and it has been aimed to identify talented sportsmen properly and in a timely manner by courtesy of performing general scanning. The fuzzy-logic system that shows parallelism to structure of human thought has been propounded as an applicable system in terms of identification of talents in the sport.