Performans yönetim yöntemi olarak dengeli hedef kartı (balanced scorecard) ve bir işletmede uygulanması
A case study of balanced scorecard implemantation as a performance management method
  1. Tez No: 283476
  2. Yazar: BARIŞ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ATİLLA ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Karmaşık ortamlarda rekabet eden işletmelerin başarılı olmalarında etkin bir performans değerleme sisteminin önemi büyüktür. Günümüzde sadece finansal ölçütlere dayalı olan performans değerleme yöntemleri, işletmelerin performanslarını değerlemede yeterli olmamaktadır. İşletmelerde finansal ölçütlere dayalı performans ölçümlerinin eksik yönlerinin fark edilmesi, örgütsel performansın değerlendirilmesinde çok boyutlu performans değerleme yaklaşımlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu nedenle, işletmeler performans değerleme sistemlerinin tasarımında finansal boyutla birlikte diğer boyutları da dikkate almalıdırlar. Balanced Scorecard (Dengeli Hedef Kartı) yöntemi örgütsel performansın değerlemesinde kullanılan çok boyutlu performans değerleme yöntemlerinden biridir.Bu çalışmada öncelikle performans kavramı ana hatlarıyla açıklanmış, sonrasında çok boyutlu performans değerleme yöntemlerinden Dengeli Hedef Kartı yöntemi detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Önerilen modelde Dengeli Hedef Kartın boyutlarının ve kritik başarı faktörlerinin ağırlıklandırılmasında Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi kullanılmıştır. Son olarak Treyler üretimi yapan bir işletmede Dengeli Hedef Kartı ortaya konulmuş ve kurulan Dengeli Hedef Kart modelinde verilen hedeflere ulaşılma durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An effective performance measurement system has a great importance to be successful in competing environments. Today, performance evaluation methods based only financial criteria are not enough to evaluate performances of enterprises. The recognition of weaknesses of performance measures methods based on financial criteria leads to emerge the multi-dimensional performance measurement approaches in evaluating organizational performances. Therefore, enterprises should take into account other dimensions besides financial criteria in designing performance evaluation systems. Balanced Scorecard which is used for organizational performance evaluation is one of the multi-dimensional performance evaluation methods.In this study, first the concept of performance is explained, then Balanced Scorecard method which is one the multi-dimensional performance measurement methods are discussed in detail. In proposed model, Analytic Hierarchic Process method is applied for weighting of dimensions and key performance indicators of Balanced Scorecard. Finally, the Balanced Scorecard model of a trailer company is introduced and reaching the targets is investigated in established Balanced Scorecard model.