Bitki büyümesini artırıcı rizobakteriler (BBAR) ve perlan (BA+GA4+7) uygulamalarının, M9 anacı üzerine aşılı bazı elma çeşitleri fidanlarında dallanma üzerine etkileri
Effect of plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) and perlan (BA+GA4+7) applications on branching of some apple cultivars saplings grafted M9
  1. Tez No: 283477
  2. Yazar: NAZMİ COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Uygulamalar fidan boyunu kontrole göre artırmış ve bu artışlar istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Genel olarak bakteri uygulamalarının fidan boyunu artırma etkisi Perlan'dan daha yüksektir. Bakteri ve Perlan uygulamalarının fidan çapı üzerine etkileri yıllar ve çeşitlere göre farklılık göstermiştir. Genel olarak fidan gövde çapı uygulamalarla artmıştır. Uygulamaların fidanlarda dallanma üzerine etkileri 2009 yılında istatistiki olarak önemli, 2010 yılında ise önemsiz bulunmuştur. 2009 yılında dallanma üzerine en etkili uygulamalar Granny Smith çeşidinde T8 ve BA-8+T8, Red Chief'de BA-8+T8 ve BA-8, Fuji'de ise Perlan ve BA-8 olmuştur. Uygulamaların yan dal açıları üzerine etkileri çeşit ve yıla göre farklı olmuştur. Bakteri ve Perlan uygulamaları ile yan dal uzunluğu kontrole göre artmış, bakterilerin etkileri Perlan'da daha fazla olmuştur. Sonuç olarak büyümeyi artırıcı bakterilerin elma fidanlarında dallanma ve fidan kalitesini artırdığı ve bu etkilerin Perlan'dan daha fazla olduğu teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the control, applications increased sapling height and this increasing was found important as statistically. Generally, bacteria applications more increase than Perlan on sapling height. Effect of Bacteria and Perlan applications on sapling diameter showed different in cultivars and years. Generally, sapling diameter was increase by applications. Applications that on branching was important in 2009, but not important in 2010 as statistically. The most effective application on branching T8 and BA-8+T8 in Granny Smith, in Red Chief BA-8+T8 and BA-8, in Fuji Perlan and BA-8 in 2009. Effect of applications on lateral branch degree was different in years and cultivars. According to the control, bacteria and Perlan applications raised length of lateral branch also bacteria was more effective than Perlan.