A highly efficient Doherty power amplifier based on class AB and class C at 2.6 ghz
2,6 GHz?de yüksek verimlilikle çalışan AB sınıfı ve C sınıfı tabanlı Doherty güç yükselticisi
  1. Tez No: 283551
  2. Yazar: ERHAN KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ZORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde çeşitli WiMAX uygulamaları için uygun bir Doherty güç yükselticisi sunulmaktadır. Güç yükselticisi düşük güçlerde lineer ve verimli şekilde çalışan AB sınıfı ana güç yükselticisi ve yüksek giriş güçlerinde çalışmaya başlayan C sınıfı yardımcı güç yükselticisinden oluşmaktadır. Yüksek güçlerdeki AB sınıfı güç yükselticinin kazanç sıkışması davranışı, C sınıfı çalışan yükselticinin kazanç genleşmesi davranışıyla üçüncü derece harmoniklerinin üst üste getirilmesi ile bastırılmaktadır. Bu sayede yüksek güç seviyelerinde de lineer bir güç yükselticisi elde edilmektedir.Öncelikle gücü iki yükseltici kat için 1:2 oranında bölecek eş olmayan bölümlü Wilkinson güç yükselticisi tasarlanmıştır. Bu tüm yükselticinin maksimum giriş gücünde maksimum çıkış gücünü üretmesini sağlar. Daha sonra seçilmiş olan LDMOS yükseltici için yük çekme simülasyonları yapılarak giriş ve çıkışı optimum olarak eşleştirilmiş yükseltici katı protatip olarak üretilmiştir. Son olarak da 2,6 GHz de çalışan Doherty güç yükselticisi tasarlanmış ve simülasyonları yapılmıştır. 25V besleme gerilimi uygulanırken 46,6dBm ve bu güçteki kazanç 9dB olarak elde edilmiştir. ye ait güç katan verimliliği %51.1 ve bunun 6dBm gerisindeki verimlilik ise %40 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a highly efficinet Doherty type high power amplifier appropriate for various WiMAX applications. The power amplifier consists of a Class AB type main amplifier which operates linearly and efficiently at low power levels and a Class C auxillary amplifier which starts to operate at high input power levels. The gain compression behaviour shown by Class AB type power amplifier is suppressed by the gain expansion behaviour of Class C type power amplifier at high power levels by adjusting the third order products of each amplifier outphased. Therefore, more linear power amplifier can be obtained even at high power levels.First an unequal wilkinson power divider designed to divide power at 1:2 ratio for both amplification parts. That lets the whole amplifier transmit maximum output power at maximum input power. Then for the choosen LDMOS amplifier, optimum input and output matched amplification stage prototype designed carefully using loadpull simulations. Finally Doherty amplifier operating at 2.6GHz designed and simulated. Operated at 25V power supply, is 46.6dBm and gain at this input power is nearly 9dB. The Power Added Efficiency (PAE) corresponding to is 51.1% and at 6dB backoff is 40%.