Recovering Efemçukuru gold ores by flotation
Efemçukuru altın cevherinin flotasyon yöntemi ile zenginleştirilmesinin araştırılması
  1. Tez No: 283634
  2. Yazar: MEHMET BARAN TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Efemçukuru altın cevherinin flotasyon yöntemiyle zenginleştirilmesinin araştırılmasıdır. Flotasyon çalışmalarında uygulanan prosedür, bölgedeki altın cevherinin yataklanması ve karakteristik özelliklerine bağlı olarak belirlenmiştir.Altın cevherinin en yüksek altın verimi ve makul bir altın tenörü ile kazanılması için farklı değişkenler araştırılmıştır. Altın fiyatlarının hızla yükselmesi, altın veriminin arttırılmasını daha önemli hale getirmektedir.Flotasyon yönteminin yanında, cevherin gravite yöntemiyle zenginleştirilmesi de Knelson konsantratörü kullanılarak araştırılmıştır. Bu iki yöntemin birleştirilmesi, siyanür liçine alternative bir yöntem sunmaktadır.Elde edilen en uygun flotasyon koşulları ve bu koşulları oluşturan mekanizmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the beneficiation of Efemçukuru gold ore by flotation. The flotation procedure is decided due to the mineralogy and characteristics of the gold ore in the region.The different variables were studied and analyzed to achieve the highest gold recovery with a reasonable gold grade. The high recovery in gold beneficiation is becoming more important since the gold prices continue to increase.Knelson concentrator was also studied in detail to observe the recoverability of gold ore by gravity methods. The combination of both methods suggested an alternative processing procedure to cyanide leaching.In conclusion, the optimum flotation parameters obtained are given and the related mechanisms are discussed in detail.