Aspidosperma alkaloitlerinin temel iskeletinin sentezi için gerekli ara ürünlerin sentezi
Synthesis of intermediates for the core structure of Aspidosperma alkaloids
- Tez No: 283686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Alkaloitler azot atomları içeren doğal olarak meydana gelmis kimyasal bilesiklerdir.Biyogenetik ve yapısal olarak alkaloitler çesitlidir. İndol alkaloitleri doğal olarak oluşanbiyoaktif alkaloitlerin büyük gruplarından biridir. Aspidosperma tip indol alkaloitleri önemlibiyolojik aktiviteleri ile alkaloitlerin büyük bir grubunu teskil eder. Böyle alkaloitlerin temeliskelet özellikleri pentasiklik sistemidir. Şimdiye kadar Apocynaceae familyasının bazıcinslerinden 250 den fazla Aspidosperma alkaloiti izole edilmistir.Aspidosperma alkaloitleri yapısal karmasıklıkları ve çesitli biyolojik aktiviteleri nedeniyleuzun zamandır sentetik çalısmaların hedefi olmustur. Bu çalısmada, temel Aspidospermaiskeletinin sentezi için piridokarbazol türevlerinin birkaç öncülü sentezlendi. Bu amaç için ikifarklı plan kullanıldı. İlk plan 6 basamaktan olusmaktadır fakat ikincisi sadece 3 basamağasahiptir. Her iki planda islevseldir. Farklı ara ürünler olusturuldu ve bunlardan 6 sı ilk kezsentezlendi. Böyle ara ürünlerin farklı biyolojik aktivitelere sahip olmaları muhtemeldir.Sentezlenen bilesikler kromatografik yöntemler kullanılarak saflastırıldı ve yapıları FT-IRve 1H-NMR kullanarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Alkaloids are naturally occurring chemical compounds containing nitrogen atoms.Biogenetically and structurally alkaloids are diverse. Indole alkaloids is one of major groupsof naturally occurring bioactive alkaloids . Aspidosperma type indole alkaloids constitute alarge group of alkaloids with important biological activities. The basic skeletal features ofthese alkaloids are pentacyclic framework. So far some genus of the Apocynaceae familymore than 250 aspidosperma alkaloids have been isolated.The Aspidosperma alkaloids have long been the target of synthetic studies due to theirstructural complexity and various biological activities. In this study, several precursors ofpyridocarbazole derivatives were synthesized for the synthesis of basic aspidospermaskeleton. Two different schemes were used for this aim. First scheme has six steps but thesecond one has only three steps. Both of schemes are functional. Different intermediates werecreated and six of which were synthesized for the first time. These intermediates are likely tohave different biological activities.Synthesized compounds were purified by using chromatographic methods and theirstructures were illuminated by using FT-IR and 1H-NMR.