Pisidia antik kentinden çıkarılan çömlek ve seramiklerin spektroskopik yöntemlerle inclenmesi
Spectroscopic studies of pottery and ceramics extracted from the Pisidia ancient city
- Tez No: 283759
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA BAHÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda, M.S. 3. ve 6. yüzyıllarda Geç Roma dönemine ait ve Pisidia Antiokheia Antik Kentinden çıkarılan seramik parçalarının spektroskopik incelemeleri gerçekleştirilmiştir. X-ışınımı difraktometresi (XRD), İndükleme Çiftlenimli Plazma-Optik Yayınım Spektroskopisi (ICP-OES), Fourier Dönüşümlü Kırmızıaltı (FT-IR) ve mikro-Raman (µ-Raman) spektroskopileri kullanılarak, incelenen örneklerin kimyasal bileşimleri, minerolojik yapıları ve pigment analizleri yapılmıştır.Çalışmamızın deneysel bulgular kısmında da görüldüğü gibi, doğal renkleri ihtiva eden pigmentlerde kırmızı ve siyah renkler için mikro-Raman spektrumlarında, hematit, magnetit, kara ve amorf karbonların varlığı ortaya çıkmıştır.Elde edilen deneysel sonuçlar, Pisidia Antiokheia Antik Kentindeki arkeolojik bulgular için bir bilgi kaynağı oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In our work, the studies of ceramic shards excavated from Pisidia Antiocheia Ancient City and belong to the Late Roman period in the 3rd and 6th centuries A.D. were verified. By using the X-ray diffractometer, Inductively Coupled Plasma Emision Spectrometry (ICP-OES), Fourier Transformed Infrared (IR) and Micro-Raman (µ- Raman) Spectroscopies the analyses of chemical compositions, mieralogical structures and pigment of the samples under investigation were performed.As seen in the experimental findings part of our work, in the pigments which contain neatural colours, the existences of heamatite, magnetite, black and amorphous carbons in the micro-Raman spectra for the red and black colours were arised.The experimental results obtained can be formed a database for the archaeological artifacts excavated from Pisidia Antiocheia Ancient City.